AC w leasingu: zdać się na leasingobiorcę czy załatwiać samemu?

2014-10-21 13:38:24

Kierowcy dość niechętnie sięgają po ubezpieczenie AC, które w pewnych sytuacjach staje się koniecznością. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu AC w leasingu?

Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z leasingu przy powiększaniu bądź wymianie swojej floty samochodowej. Leasing jest korzystną formą finansowania zakupu aut. Korzyści wynikające z niego są wielorakie, a jedną z nich jest fakt nieblokowania środków finansowych na zakup samochodów. Środki te mogą być przeznaczone na przykład na rozwój firmy. Przedsiębiorstwa, które biorą w leasing samochody, muszą pamiętać o wykupie ubezpieczenia AC, czyli autocasco.

Autocasco nie jest wprawdzie ubezpieczeniem ustawowo obowiązkowym, ale firmy leasingowe, a także banki, starają się w ten właśnie sposób zabezpieczyć się przed płaceniem za naprawy aut, które uległy wypadkowi lub kradzieży. Ubezpieczenie AC jest także formą zabezpieczenia użytkownika pojazdu przed koniecznością wykładania gotówki z własnej kieszeni na naprawy uszkodzeń auta. Autocasco występuje w wielu wariantach i różne też są wysokości składek ubezpieczenia. Wysokość składek autocasco, tak samo zresztą jak każdego innego ubezpieczenia, zależy od zakresu ochrony oraz szczegółów oferty firmy ubezpieczeniowej.

Firmy leasingowe zabiegają o to, by ubezpieczenie AC zapewniało jak najwyższą ochronę, dlatego wymagają od przedsiębiorców, aby pakiety tego typu polis były jak najbardziej rozbudowane i zapewniały jak najszerszy zakres ochrony. To na firmach leasingowych spoczywa obowiązek wynegocjowania jak najlepszych warunków ubezpieczenia. Najczęściej są to warunki korzystniejsze od tych, które przedsiębiorcy mogą znaleźć na własną rękę. Firmy leasingowe zwykle mają podpisane umowy z ubezpieczycielami, dlatego mogą wynegocjować korzystne warunki i ceny ubezpieczeń. Nie oznacza to, że przedsiębiorca nie może znaleźć korzystniejszego ubezpieczenia. W takim przypadku firma leasingowa musi to zaakceptować.

Minusem  jest fakt, że zdając się na kupno polisy AC dostarczanej przez firmę leasingową, nie będzie odgrywać żadnej roli dotychczasowa historia kierowcy, więc nie można liczyć na zniżki. Poza tym pamiętajmy, że cena ubezpieczenia w leasingu wzrasta zazwyczaj po pierwszym roku. Do najważniejszych zalet AC wykupowanego przez leasingodawcę należy zaliczyć fakt, że przez 6–12 miesięcy auto będzie traktowane jak nowe, czyli że nie straci na wartości w trakcie użytkowania. Również formalności przy zawieraniu tego typu umów są prostsze.

Emilia Kasińska