Dokąd po tani kredyt bez BIK?

2014-10-17 12:49:05

Oferta kredytów gotówkowych jest bogata i zróżnicowana. Czy tanie kredyty gotówkowe bez BIK to fakt, czy fikcja?

Obecnie nie można znaleźć oferty kredytu bez BIK. W rzeczywistości każdy bank, analizując zdolność kredytową ubiegających się o finansowanie, sprawdza również ich historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to podyktowane nie tylko obowiązkiem (ustawowym), ale także potrzebą ograniczania ryzyka kredytowego ponoszonego przez kredytodawcę, który musi eliminować ryzyko trudności w odzyskaniu długu od kredytobiorcy.

"Tanie" pożyczki bez BIK

Co innego, gdy spojrzymy na pozabankowy rynek pożyczkowy. Ofert typu „tanie pożyczki bez BIK” nie brakuje. Mało tego, jesteśmy wręcz zasypywani tego typu ulotkami reklamowymi. Nie brakuje ich w reklamach przesyłanych przez pocztę, nie brakuje ich też w Internecie.

Kredyty sprzedają tylko banki

Przypomnijmy w tym miejscu, że termin „kredyty” jest w niebankowych ofertach pożyczkowych mocno nadużywany. Mają do niego prawo jedynie banki (i SKOK-i), firmy pozabankowe mają w swojej ofercie jedynie pożyczki. Jeżeli trafimy na oferty typu „tanie kredyty bez BIK”, należy podchodzić do nich bardzo ostrożnie. Kredyty mają określony cel, kwotę, okres spłaty i odsetki, jakie należy spłacić. Pożyczki nie muszą mieć określonego przeznaczenia, mają szersze znaczenie. Jeżeli ofertę taniego kredytu bez BIK składa pozabankowa instytucja finansowa, z pewnością nie jest to kredyt, a pożyczka – i to zwykle nietania. Natomiast prawdą jest, że większość firm pożyczkowych nie sprawdza historii kredytowej w BIK-u, ponieważ nie mają podpisanej stosownej umowy z Biurem.

Pierwsza pożyczka za darmo

W firmach pozabankowych nigdy nie było tanich pożyczek, chyba że uznać za nie, ostatnio mocno reklamowane, pierwsze darmowe pożyczki w niektórych instytucjach. Są to jednak tylko jednorazowe oferty i to na bardzo krótki okres spłaty. Niestety, każda następna to zwykle kosztowny wydatek.

Sprawdź także: Pożyczki za darmo - gdzie tkwi haczyk?

Przy każdej pożyczce należy bardzo dokładnie czytać umowy, bowiem prawdziwe koszty mogą nas zaskoczyć. Chodzi nie tylko o oprocentowanie i prowizje, ale i o wysokie opłaty za każde przekroczenie terminu, a także za odroczenie spłaty. Każda decyzja o pożyczaniu gotówki w firmach pozabankowych powinna być dokładnie przemyślana i sprawdzona. Zwykle każda taka reklama o tanich pożyczkach bez BIK to tylko czysty marketing.

Emilia Kasińska