Czy warto brać kredyt hipoteczny z rodzicami?

2014-10-29 11:46:22

Marzenie o własnym mieszkaniu, który będzie dla nas azylem od zgiełku dnia codziennego, to marzenie praktycznie każdego z nas, niezależnie od wieku. Jednak w przypadku młodych często jedyną realną szansą na własne lokum jest kredyt hipoteczny z rodzicami. Czy to dobry wybór?

W chwili obecnej pragnienie posiadania własnego mieszkania czy domu to marzenie, na którego realizację może pozwolić sobie z własnych oszczędności mało kto. Niejednokrotnie, aby móc je zrealizować, konieczne jest zaciągniecie kredytu hipotecznego. Jednak obecne wynagrodzenie, jakie otrzymujemy za pracę, wielokrotnie jest za niskie, by móc w banku starać się o kredyt hipoteczny. W takim przypadku najczęściej jedynym wyjściem na wymarzony zakup jest kredyt hipoteczny z rodzicami. Jak się do tego przymierzyć i czy w ogóle warto?

Kredyt hipoteczny z rodzicami – od czego zacząć?

Kiedy udajemy się do banku z rodzicami, koniecznie należy sprawdzić, czy zarówno nasze dochody, jak i dochody rodziców, są na tyle wysokie, by każde z nas wykazało się przez bankiem zdolnością kredytową. W tym przypadku bank sprawdzi wysokość osiągowego przez nas dochodu, a następnie pomniejszy go o wydatki związane z utrzymaniem domu, obecne zobowiązania finansowe, jakie na nas czy też na naszych rodzicach ciążą. Przy wyliczaniu dochodu brana będzie również pod uwagę ilość osób pozostających z nami w gospodarstwie domowym, a także, a może przede wszystkim, brany będzie pod uwagę również wiek naszych rodziców. Jest to o tyle ważne, że zwyczajowo banki dopuszczają maksymalny wiek kredytobiorcy w granicach 65 do 75 lat. I w zależności od wieku naszych rodziców ustalany będzie maksymalny okres kredytowania naszego kredytu hipotecznego. A im dłuższe kredytowanie, tym mniejsze będą miesięczne raty, jakie przyjdzie płacić kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny z rodzicami a dokumentacja kredytowania

Poza wspomnianymi dochodami (w przypadku kredytu hipotecznego muszą być one udokumentowane poprzez zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystawione przez pracodawcę), konieczne jest również przedłożenie w banku umowy przedwstępnej zakupu mieszkania, a także dodatkowe dokumenty dotyczące nabywanej przez klienta nieruchomości. W szczególności będą to: odpisy z księgi wieczystej czy dokumenty poświadczające przydział mieszkania.

Być jedynym właścicielem mieszkania czy też współwłaścicielem?

Zastanawiając się nad tym, czy warto brać kredyt hipoteczny z rodzicami, na myśl ciśnie się jedna myśl: tak. Niejednokrotnie taka decyzja jest jedyną bowiem szansą dla młodego człowieka na własne mieszkanie. Tylko co uczynić z własnością mieszkania? Czy młody klient winien być jedynym właścicielem mieszkania czy też rodzice powinni być jego współwłaścicielami? Każda z opcji wspomnianych powyżej ma swoje zalety i wady. Stąd zanim ją podejmiemy, warto dokładnie prześledzić i przeanalizować wszystkie tego aspekty.

 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam