Parabanki: najpopularniejsze pozabankowe instytucje finansowe

2014-10-23 12:46:34

Z racji coraz większego zadłużenia polskiego społeczeństwa, coraz więcej klientów banków zwraca się o finansową pomoc do różnego rodzaju pozabankowych instytucji finansowych, popularnie zwanych parabankami.

Stało się już rzeczywistością, że na polskim rynku usług finansowych kolejne parabanki powstają niczym grzyby po deszczu. Powodów ku temu jest kilka, a najważniejszym z nich jest coraz większe zadłużenie polskich rodzin, a co za tym idzie, i mniejsza zdolność kredytowa, nawet mimo wzrostu , zła historia w BIK-u związana z brakiem regularnych rat, a także coraz droższe koszty życia. Zanim jednak sięgniemy po pozabankowe pożyczki, warto poznać, na czym polega istota tego rodzaju instytucji.

Sprawdź też: Pożyczka społecznościowa czy w parabanku: co opłaca się lepiej?

Parabanki w świetle prawa bankowego

O parabankach jest coraz głośniej, jednak nadal instytucje tego rodzaju nie doczekały się ścisłego doprecyzowania w polskim prawie. Jedynym, węższym ujęciem posługuje się polskie prawo bankowe, wedle którego zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 parabankiem są wszelkiego rodzaju instytucje finansowe (niebędące bankiem, ani instytucją kredytową) udzielające różnego rodzaju kredytów, pożyczek z własnych środków, udzielaniem gwarancji bankowych, jak również wydawaniem kart płatniczych. Co ważne, powinny one posiadać własne zasoby finansowe, którymi będą operować, czerpiąc z tego zyski. Instytucje tego typu mogą ponadto udzielać poręczeń, nabywać, jak również zbywać wierzytelności, akcje i udziały. W zakresie działalności instytucji pozabankowych, w świetle polskiego prawa bankowego, jest również świadczenie usług leasingu, usług brokerskich, jak również usług w zakresie doradztwa finansowego.

Kodeks spółek handlowych a parabanki

Według kodeksu spółek handlowych pozabankowe instytucje finansowe powinny mieć swoją siedzibę na terenie naszego kraju bądź krajów należących do OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W myśl wspomnianego już kodeksu instytucjami pozabankowymi są również fundusze inwestycyjne i emerytalne, domy maklerskie, jak również różnego rodzaju zakłady ubezpieczeniowe.

Sprawdź też: Korzystanie z chwilówek będzie bezpieczniejsze

Te parabanki cieszą się dużym zaufaniem klientów

W gąszczu licznych ofert finansowych, największym zainteresowaniem kredytobiorców cieszą się takie instytucje, jak: Provident, Vivus, Kredito24, SMS365, Wonga oraz OK Money.

Emilia Kasińska