Jak zsynchronizować Androida z kontem Google?

2014-10-13 11:09:15

Użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android bardzo często chcą korzystać z jak największej ilości możliwości, jakie daje im współczesny Internet mobilny. Do tego celu zaś niezbędne staje się coraz częściej zsynchronizowanie telefonu z kontem mailowym.

Szybki dostęp do naszych kontaktów, terminarzy, kalendarza i wielu innych informacji jest niezwykle wygodny. Fakt, że mamy je zwykle zapisane na komputerze, komfortowy jednak nie jest. Przecież nie będziemy cały czas nosić przy sobie laptopa. W takiej sytuacji mamy jednak rozwiązanie. Jest nim synchronizacja naszego smartfona z siecią i wykorzystanie z poziomu telefonu informacji zawartych na przykład na naszym koncie mailowym. Podstawowa motywacja, aby się na to zdecydować, jest oczywiście zrozumiała: chodzi wszak o wygodę działania. Trzeba jednak pamiętać, że synchronizacja telefonu i konta Google nie przychodzi nam za darmo. Choć płacić nie musimy, to korzystając z danych na koncie Google, dajemy operatorowi dostęp do informacji o nas.

Jeśli jesteśmy posiadaczami smartfona z Androidem, synchronizacji możemy dokonać w bardzo prosty sposób. Przebiega ona przy pomocy konta Google. Co ciekawe, jeśli jesteśmy użytkownikiem sklepu Play, to mamy darmowe i automatyczne konto w Google. Taka sytuacja często się powtarza również u innych operatorów. W efekcie posiadamy na starcie, uruchamiając telefon konto Gmail.

Jeśli chodzi o przeniesienie kontaktów, wpisów i innych danych, następuje ono najczęściej automatycznie. Od tej pory (czyli od pierwszego włączenia telefonu do sieci) znajdują się one w usłudze Google Cloud.

Chcąc sprawdzić, czy funkcja zapisu informacji do Google Cloud cały czas działa, należy wejść do menu „Ustawienia | Konta | Google | [Nazwa konta]”. Tam znajdziemy wszystkie adresy, terminy oraz numery, nieważne z jakiego urządzenia będziemy w danej chwili korzystać. Jedyny warunek to dostęp do sieci.

Reasumując, synchronizacja smartfona, który działa na Androidzie, z kontem Google jest najczęściej automatyczna. To znacznie ułatwia życie użytkownikom. Dzięki takiej ekspresowej synchronizacji mogą oni już na starcie korzystać ze swoich danych, które zostały przeniesione do Google Cloud.

Arkadiusz Wojciechowski