Jak działa roaming krajowy?

2014-10-16 11:07:54

Czym jest roaming krajowy? Przybliżamy zasady jego działania na przykładzie sieci Play. 

Pojęcie roamingu krajowego powstało w skutek zwiększenia liczby operatorów komórkowych w naszym kraju. Był niezbędny, by zapewnić użytkownikom telekomu zasięg telefoniczny, gdy dzwoniący znajdował się poza zasięgiem operatora, z którym podpisał umowę o korzystanie z usług telekomunikacyjnych.

Jeszcze kilkanaście lat temu na naszym rynku telekomunikacyjnym funkcjonowało trzech potężnych graczy: Plus, Idea – przekształcone później w Orange, oraz Era – dzisiejsze T-Mobile. Parę lat temu została przełamana ich dominacja na rynku polskim i do gry dołączył nowy operator – Play.

Niestety, jak większość nowych firm, tak i Play nie posiadał na początku swojej działalności wystarczającej infrastruktury, aby swoim zasięgiem pokryć całą Polskę. Zaczął więc korzystać (na mocy stosownych umów między operatorami) z nadajników innych sieci komórkowych, a więc: Plusa, T-Mobile i Orange, w ramach roamingu krajowego.

Roaming krajowy dotyczy połączeń głosowych. Nie obejmuje usługi Play Internet. Poza tym wszystkie połączenia głosowe, odbieranie i wysyłanie wiadomości MMS oraz wysyłanie wiadomości tekstowych jest bezpłatne. Aby móc korzystać z roamingu krajowego w sieci Play, wystarczy posiadać aparat telefoniczny z włączoną opcją automatycznego wyboru sieci. Dzięki temu telefon sam wybierze najsilniejszy w danej chwili sygnał i przełączy się na sieć o lepszym zasięgu w danej okolicy. To, jak włączyć automatyczny wybór sieci, można dowiedzieć się z lektury instrukcji obsługi danego modelu telefonu.

Jeżeli nasz aparat jest zakupiony u operatora Play, włącznie usługi najczęściej nie wymaga żadnej fatygi z naszej strony. Jest już skonfigurowany do pracy w roamingu krajowym. W razie problemów zawsze można skontaktować się z infolinią, na której zostaniemy poinformowani o tym, jak uruchomić roaming krajowy w naszym telefonie.

Arkadiusz Wojciechowski