Czy intercyza to dobry pomysł?

2014-10-15 11:11:25

W związku z rosnącą liczbą rozwodów intercyza przestała być tematem tabu. Jest obecnie traktowana przez wielu jak normalny element związany z zawarciem związku. Czy jest to jednak korzystne rozwiązanie dla obu stron, gdy mowa o kredycie?

Intercyza to dla wielu osób wciąż pojęcie tabu. Na szczęście ulega to powoli zmianie i coraz więcej Polaków widzi w intercyzie standardowe i praktyczne rozwiązanie prawne. Z racji tabuizowania tematu intercyzy urosło wokół niej wiele mitów. W rzeczywistości intercyza nie jest niczym skomplikowanym.

W momencie zawarcia związku małżeńskiego pojawia się tzw. wspólnota majątkowa. W praktyce oznacza to tyle, że wszystkie od tej chwili zakupione produkty są wspólną własnością małżonków. Intercyza ma na celu wprowadzenie zaś rozdzielności majątkowej. Podpisuje się ją przed zawarciem związku małżeńskiego. Jest do tego wymagany akt notarialny. Gdy już intercyza zostanie podpisana, to od tego momentu każdy z partnerów gromadzi majątek oddzielnie. Intercyza wpływa również na odpowiadanie za zobowiązania. Co do zasady oznacza to, że małżonkowie nie odpowiadają za zobowiązania drugiej strony. Jest to szczególnie ważne w kontekście kredytów.

Tak rozumiana intercyza jest efektywna i w chwili rozwodu pozwala stronom chronić swój majątek i nie zmusza ich do dzielenia się nim. W tym kontekście nie wolno jednak zapomnieć o pewnym istotnym detalu. Chodzi tu mianowicie o sytuacje, gdy małżonkowie podpisali intercyzę, ale jeden z nich pracuje i się bogaci (na własne konto), a drugi zostaje w domu i skupia się na opiece nad dziećmi i na prowadzeniu domu. Gdyby takie małżeństwo się rozpadło, to majątek pracującego małżonka jest zdecydowanie większy niż osoby pozostającej w domu. Na szczęście można takiej sytuacji zapobiec. W tym celu potrzebna jest modyfikacja treści intercyzy i ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Podpisanie właśnie takiej intercyzy oznacza, że w momencie rozwodu słabszy ekonomicznie małżonek może od drugiej strony zarządzać wyrównania dorobku.

Intercyza to praktyczne rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystują polskie małżeństwa. Pozwala ona na samodzielność finansową, a także zapewnia ochronę w przypadku, gdyby nasz małżonek zaciągał różne kredyty i ich nie spłacał. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobku to z kolei modyfikacja intercyzy, która chroni niepracujących partnerów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam