Szukamy taniego kredytu dla firm na 100 tys. zł

2014-11-03 12:38:38

Banki chętnie współpracują z przedsiębiorcami, oferując im kredyty na działalność bieżącą, jednak często wymaga to spełnienia odpowiednich warunków. Sprawdzamy, gdzie przedsiębiorca może tanio pożyczyć 100 tys. zł.

Biorąc pod uwagę niezwykle dużą ilość instytucji bankowych na naszym rynku, można spodziewać się też ogromnej różnorodności w warunkach przedstawianych przedsiębiorcom zainteresowanym zaciągnięciem kredytów na działalność bieżącą. Zanim podpiszemy stosowną umową, musimy też liczyć się z koniecznością spełnienia określonych przez bank warunków. Istotne znaczenie będzie tu miał okres, od jakiego prowadzimy firmę. Gdzie więc uzyskamy najtańszy kredyt na 100 tys. zł na okres 5 lat?

Korzystając z porównywarki finansowej Comperia.pl, udało się ustalić, że najkorzystniejsze warunki kredytowania może nam zaoferować Bank Zachodni WBK, który oferuje niezwykle niską marżę, wynoszącą zaledwie 0,4 proc. Do tego należy doliczyć 3 proc. prowizji przygotowawczej i 0,5 proc. prowizji za rozpatrzenie wniosku. W przypadku niewykorzystania środków dopłacimy jeszcze 2 proc. prowizji od kwoty pozostałej do rozdysponowania. Bank będzie jednocześnie wymagał od nas 12-miesięcznego stażu firmy na rynku gospodarczym.

Wyższą marżę, wynoszącą 1 proc. może nam zaoferować BNP Paribas. W tym przypadku mniej zapłacimy jednak prowizji. Przygotowawcza to koszt rzędu 0,5 proc. wartości kredytu, a opłata za rozpatrzenie wniosku jest ustalana indywidualnie. Od niewykorzystanych środków będzie naliczona dodatkowa opłata w wysokości 0,5 proc. Bank będzie wymagał ponownie przynajmniej rocznego okresu prowadzenia firmy, ale też okazania zaświadczeń z ZUS-u i US-u. W zamian można liczyć na uproszczoną procedurę kredytową i preferencyjne warunki cenowe.

Zdecydowanie wyższą marżę, 2-procentową, zaproponuje nam Raiffeisen Polbank. Tym razem spotkamy się jednak z brakiem jakichkolwiek prowizji, co zmniejsza koszty początkowe. Niestety w celu skorzystania z oferty banku konieczny będzie aż 18-miesięczny staż na rynku. Warto też zauważyć, że w przypadku osób wykonujących wolne zawody, okres ten jest skrócony do zaledwie 6 miesięcy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam