Karty przedpłacone sposobem na kontrolę codziennych wydatków

2014-10-08 09:07:23

Ostatnie badania jasno pokazują dużą użyteczność kart przedpłaconych. Potrafią zapewnić kontrolę nad codziennymi wydatkami, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa finansowego konsumentów.

Firma MasterCard upubliczniła niedawno raport, z którego jasno wynika, że Europejczycy cenią możliwość skutecznego kontrolowania swoich finansów. Dużym udogodnieniem tego zadania mogą być karty przepłacone.

Rzeczywistość europejskiego konsumenta

Raport MasterCard opiera się na danych uzyskanych w sześciu krajach europejskich, wśród których znalazła się również Polska. Okazuje się, że większość konsumentów sprawdza stan swojego konta i zna wysokość limitu na posiadanej karcie kredytowej (blisko 80%). Trochę gorzej jest z czytaniem e-maili od banków oraz wystawców kart. Tylko 66% Europejczyków w ogóle otwiera taką korespondencję w swojej skrzynce, traktując ją przeważnie jako zwykły spam.

Z drugiej strony tylko 54% badanych ufa bankom, a 31% twierdzi, że otrzymuje wystarczające informacje od instytucji finansowej, której są klientami. Widać tu pewną sprzeczność. Chcemy mieć jak największą kontrolę nad swoimi finansami, a jednocześnie nie zaprzątamy sobie głowy informacjami na ten temat.

Wydaje się, że w tej sytuacji bardzo dobrym narzędziem, poniekąd łączącą powyższą sprzeczność, będą karty prepaid.

Karty przedpłacone jako skuteczne rozwiązanie

Firma MasterCard podkreśla, że to właśnie karty prepaid są skutecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kontrolę własnych finansów. Takie stanowisko oparte jest na pozytywnych opiniach 77% respondentów, którzy używają kart przedpłaconych. Okazuje się jednak, że tego typu karty przydatne są nie tylko do nadzoru finansowego.

Część badanych twierdzi, że karty prepaid doskonale sprawdzają się podczas zagranicznych wyjazdów (67%). Posiadanie takiego narzędzia jest kojarzone głównie z bezpieczeństwem. Tego typu kartę można traktować jako swego rodzaju rezerwę. Wystarczy wpłacić na nią pieniądze i nie trzeba wozić ze sobą gotówki.

Karty przedpłacone traktowane są również, co ciekawe, jako narzędzie edukacji zarządzania finansami dla dzieci (stanowisko 70% rodziców małoletnich do 13 roku życia). Dzięki nim pociechy uczą się, jak oszczędzać i planować swoje wydatki.

Część ankietowanych twierdziła również, że posiadanie karty prepaid pomaga w oszczędzaniu i w racjonalnym wydawaniu pieniędzy. Aż 73% jest przekonana, że to właśnie dzięki używaniu karty przedpłaconej uniknęli zaciągania długów.

Wydaje się, że karty przedpłacone mają duży potencjał i duży rynek do zagospodarowania, a kolejne badania pokazują rosnące zainteresowanie tym produktem.  

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam