Zmiany w ustawie o rencie dożywotnej będą sprzyjać emerytom

2014-11-03 14:53:38

Zasady dotyczące przyznawania rent dożywotnich ulegną w niedalekim czasie zmianom, które będą podporządkowane zabezpieczeniu emerytów przed nieuczciwymi świadczeniodawcami.

Renta dożywotnia to stosunkowo nowy instrument finansowy, którego działanie polega na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na dany podmiot, który w zamian zobowiązuje się do wypłacania świadczenia, aż do końca życia seniora. Do tej pory, z tytułu renty dożywotniej została wypłacona kwota 6,5 mln zł, jednak w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania tego typu usługą. Wszystko za sprawą planowanych zmian w ustawie o rencie dożywotniej.

Pierwszym ukłonem w kierunku emerytów chcących skorzystać z renty dożywotniej ma być skrócenie czasu, jaki upływa od momentu złożenia oświadczenia o zamiarze zawarcia takiej umowy, do czasu przedstawienia jej projektu przez potencjalnego świadczeniodawcę. Do tej pory wymagało to około trzytygodniowego oczekiwania, jednak nowa ustawa ma wprowadzić zmiany, które sprawią, że termin ten będzie negocjowany przez obie strony i w razie potrzeby – skracany.

Dużo ważniejszą kwestią wydaje się być jednak odpowiednie zabezpieczenie interesów świadczeniobiorców. Teoretycznie możliwa jest bowiem sytuacja, w której np. dany fundusz hipoteczny nie będzie wypłacał świadczeń w terminie. Ustawa przewiduje, że przypadku trzymiesięcznej zwłoki seniorowi będzie przysługiwało prawo do wypowiedzenia umowy. Dodatkowo każda instytucja zainteresowana świadczeniem usług renty dożywotniej będzie musiała wykazać się odpowiednią kondycją finansową. Przede wszystkim prowadzona działalność będzie musiała mieć formę spółki akcyjnej lub europejskiej spółki akcyjnej. Kapitał zakładowy nie będzie mógł być niższy niż 2 miliony euro, a dodatkowo spółka będzie musiała posiadać zezwolenie KNF, która też będzie posiadała prawo do monitorowania sprawozdań finansowych firmy.

Wszystko to ma sprawić, że ryzyko ponoszone przez seniorów stanie się minimalne i przypadki zalegania ze świadczeniami lub niewypłacalności świadczeniodawców nie powinny się zdarzać. Warto też podkreślić, że wszystkie postanowienia ustawy będą musiały znaleźć się w umowie o rencie dożywotniej. Ich brak może natomiast źle skończyć się dla danego podmiotu, gdyż pierwszy projekt nowelizacji zakładał kary z tego tytułu sięgające aż 500 000 zł.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam