Remont na kredyt nie musi być drogi

2014-11-06 08:37:49

Duże przedsięwzięcia, takie jak remont domu lub mieszkania, to też duże wydatki. W ich finansowaniu najkorzystniejszym rozwiązaniem kredytowym może okazać się pożyczka hipoteczna.

Wśród wielu produktów bankowych znaleźć można też takie, które swoją konstrukcją odbiegają od powszechnie znanych standardów. Większość osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu na remont mieszkania, pomyśli z pewnością o kredycie gotówkowym. Mimo iż jest to jedno z najdroższych rozwiązań dostępnych w bankach, to szybko tłumaczymy sobie, że kredyty z założenia są drogie, a i tak nie znajdziemy korzystniejszego sposobu na sfinansowanie, bądź co bądź, dużego przedsięwzięcia, jakim jest remont. Jeśli należymy do tej grupy, jesteśmy w dużym błędzie.

W przypadku remontu mieszkania i poszukiwania nań najkorzystniejszego finansowania, warto zainteresować się pożyczką hipoteczną. Nie jest to tradycyjny kredyt hipoteczny, kojarzony głównie z zakupem nieruchomości, ale pożyczka gotówkowa, której zabezpieczeniem jest nieruchomość. Skorzystanie z niej wiąże się jednak z koniecznością spełnienia kilku warunków.

Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że na posiadanej przez nas nieruchomości zostanie ustanowiona hipoteka, która będzie stanowiła zabezpieczenie spłaty długu dla banku. To z kolei oznacza, że będziemy musieli być prawowitymi właścicielami tejże nieruchomości.

Wysokość pożyczki hipotecznej będzie uzależniona od wartości nieruchomości i zdolności kredytowej wnioskodawcy. Nie możemy też liczyć, że otrzymana kwota będzie równowartością ceny rynkowej mieszkania. Zazwyczaj możemy uzyskać pożyczkę w kwocie od 60 do 80 proc. wartości nieruchomości. Oczywiście nie musimy tez korzystać z pełnego limitu. Jeśli nieruchomość zostanie wyceniona na 350 000 zł, możemy pożyczyć tylko 50 tys. zł.

Jakie korzyści daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim długi okres spłaty, sięgający nawet 30 lat. Dodatkowo niskie oprocentowanie, zbliżone raczej do kredytów hipotecznych niż gotówkowych. Z pożyczonych pieniędzy i poczynionych wydatków nie będziemy rozliczani, a więc możemy też swobodnie dysponować gotówką. Utrudnieniem będą natomiast zwiększone formalności i dodatkowe koszty związane z wyceną nieruchomości czy samym wpisem do hipoteki.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam