Od stycznia 5-procent wkładu własnego nie wystarczy

2014-10-16 15:05:15

Już tylko przez dwa i pół miesiąca 5 procent własnych środków wystarczy, by kupić mieszkanie na kredyt. Minimalny limit wkładu własnego przy kredytach hipotecznych wzrośnie wraz z początkiem 2015 roku.

Obecnie osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego muszą liczyć się z koniecznością wpłaty przynajmniej 5 procent wartości nieruchomości. Minimalny wkład własny jest określony przez rekomendację S Komisji Nadzoru Finansowego, która obowiązuje od początku tego roku. Wcześniej możliwe było uzyskanie kredytu hipotecznego nawet bez posiadania jakiegokolwiek wkładu własnego. Z dniem 1 stycznia 2015 roku sytuacja po raz kolejny ulegnie zmianie i dla większości klientów będzie oznaczało to znaczne utrudnienia. Nowa rekomendacja zakłada bowiem wprowadzenie minimalnego wkładu własnego na poziomie 10 proc.

Już od pewnego czasu zaciągnięcie kredytu hipotecznego oznacza konieczność posiadania znacznej ilości gotówki już na początku inwestycji. Początkowy koszt to bowiem nie tylko wkład własny, który przecież zmniejsza całą kwotę do spłaty, ale też szereg innych opłat. Szacuje się, że obecnie należy posiadać w oszczędnościach ok 14 proc. wartości mieszkania w gotówce, jeśli chcemy zdobyć kredyt. Na tak wysoki koszt początkowy składa się (poza wkładem własnym):

  • prowizja kredytowa (1-3 proc.),
  • polisa ubezpieczeniowa (do 3 proc.),

i opłaty związane z kupnem samego mieszkania:

  • taksa notarialna (poniżej 1 proc.),
  • podatek od czynności cywilno-prawnych (2 proc.),
  • prowizja dla pośrednika nieruchomości (negocjowana - od 2 do 4 proc.).

W zdecydowanie lepszej sytuacji będą osoby zdecydowane za zakup mieszkania z rynku pierwotnego, gdyż taka transakcja nie podlega opodatkowaniu, a dodatkowo deweloperzy coraz chętniej zwiększają atrakcyjność swoich ofert przez rezygnację z kosztów prowizji, samodzielnie rozliczając się z pośrednikami.

Chcąc uniknąć konieczności gromadzenia we własnym zakresie większej sumy pieniężnej, niż ta, jaka niezbędna jest obecnie, by kupić mieszkanie na kredyt, warto nieco przyspieszyć swoje starania o kredyt i zamknąć całą operację jeszcze w 2014 roku.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam