Figurujesz w BIG? I tak możesz wziąć telefon w abonamencie

2014-10-14 13:16:49

Wśród Polaków krąży opinia dotycząca tego, że osoby widniejące w BIG-u, czyli na liście dłużników biura informacji gospodarczej, nie mają szans nie tylko na kredyt w banku, ale także na podpisanie umowy abonenckiej np. z operatorem telefonii komórkowej czy telewizji. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Zawarcie umowy z operatorem sieci telefonii komórkowej wiąże się z możliwością korzystania z jego usług oraz z obowiązkiem regularnego spłacania zobowiązania w postaci abonamentu. To z kolei powinno zwracać uwagę operatora na ryzyko pojawienia się nieuczciwych klientów, którzy podpiszą umowę i zdobędą nowy telefon komórkowy, mimo braku możliwości regulowania jakichkolwiek zobowiązań. Polskie prawo nie nakłada jednak obowiązku weryfikacji solidności kredytowej klientów, choć dopuszcza taką możliwość.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych mają stosunkowo dużą swobodę w zakresie weryfikacji klientów pragnących podpisać umowę abonencką. W wielu przypadkach nie korzystają jednak z tej możliwości i zezwalają na zawieranie umów wyłącznie na podstawie standardowych dokumentów zawierających podstawowe dane potencjalnego abonenta. Oznacza to, że nawet osoba posiadająca zaległości odnotowane w biurze informacji gospodarczej ma szansę na zdobycie nowego telefonu i podpisanie dowolnej umowy z operatorem.

W zależności od operatora może się jednak okazać, że poprosi on nas o okazanie dokumentów potwierdzających możliwość uregulowania zobowiązania wynikającego z umowy. Dokumentem takim może być zarówno umowa o pracę, umowa zlecenie, a nawet rachunki potwierdzające terminową spłatę innych zobowiązań (np. za energię elektryczną). Dodatkową możliwością jest też sprawdzenie klienta w BIG-u i uzależnienie podjęcia decyzji o zawarciu współpracy od oceny wiarygodności płatniczej danej osoby. Jeśli operator skorzysta z tej sposobności, może odmówić klientowi zgody na zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

W większości przypadków do zawarcia umowy, nawet abonenckiej, nie są potrzebne tego typu dokumenty i procedury. Standardowo możemy zostać poproszeniu o dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość, zawierający imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL oraz serię i numer dowodu tożsamości.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam