Pamiętaj o ubezpieczeniu w podróży

2014-10-24 08:26:17

Wybierając się w podróż za granicę, często lekceważymy ubezpieczenie takiego wyjazdu albo po prostu o nim zapominamy. Planując urlop zagraniczny, powinniśmy pamiętać, że bezwarunkowo należy wykupić odpowiednią polisę turystyczną.

Letni sezon urlopowy już dawno minął. Niedługo rozpocznie się sezon zimowy i już teraz wiele osób planuje wypady na narty w Alpy czy też w inne zagraniczne regiony bogate w ośrodki sportów zimowych. Wybór odpowiedniego kurortu, kompletowanie sprzętu czy też starania o kredyty na ten cel czasami przesłania planującym sprawę niezwykle ważną, związaną z ubezpieczeniem. Na takim wyjeździe wiele może się zdarzyć, sporty zimowe są kontuzjogenne: być może niezbędne będzie leczenie, transport do szpitala czy też do kraju. Jeżeli taki wypadek się zdarzy, możemy nie być w stanie pokryć takich kosztów.

Biura podróży organizujące grupowe wyjazdy są zobowiązane do ich ubezpieczenia. Jednakże należy pamiętać, że najczęściej są to tanie ubezpieczenia, niezapewniające należytej ochrony. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić zakres ochrony takiego ubezpieczenia i w razie potrzeby wykupić dodatkową polisę. Jeżeli jest to wyjazd indywidualny, sami powinniśmy zadbać o ubezpieczenie, nie tylko swoje, ale całej rodziny, sprzętu narciarskiego, a także auta. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić ofertę ubezpieczeniową, bowiem zbyt pośpiesznie wybrana polisa, często niedostosowana jest do charakteru ryzyka, jakie wiąże się z danym wyjazdem.

Przy wyborze każdego ubezpieczenia ważne jest sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia, bowiem z OWU można dowiedzieć się nie tylko o zakresie ochrony ubezpieczenia, ale również o tym, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Zapewniamy, że lista takich wyłączeń jest bardzo długa, dlatego tak ważne jest właściwe dobranie polisy ubezpieczeniowej do charakteru wyjazdu zagranicznego. Wyjeżdżając za granicę, nie zapomnijmy też o zaopatrzeniu się w kartę EKUZ, czyli europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą wydaje NFZ.

Renata Grochowska