Własne mieszkanie czy wynajem: jak urządzić się po studiach?

2014-10-02 10:05:02

Wielu młodych ludzi ma ten sam problem – jak urządzić się po studiach? Kwestia nie dotyczy tylko pracy, ale także mieszkania. Czy bardziej opłaca się kupić własne, czy zdecydować się na wynajem?

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie, co lepsze dla młodego człowieka – własne mieszkanie na kredyt czy wynajem, nie jest prosta. Wszystko zależy od okoliczności oraz od sytuacji finansowej danej osoby.

Szukanie dobrych rozwiązań

Każde ze wspomnianych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Kredyt, dodajmy – niemały, to duże ryzyko i obciążenie finansowe na wiele lat. Z drugiej strony, wynajem również wiąże się z comiesięcznym wydatkiem. Tak naprawdę młody człowiek musi wziąć pod uwagę wiele aspektów związanych z plusami i minusami zarówno wynajmu, jak i zakupu własnego M.

Sprawdź też: Rośnie zainteresowanie Funduszem Mieszkań na Wynajem

Analizując liczby, łatwo stwierdzić, że w Polsce wynajem mieszkań nie jest tak popularny, jak w Europie Zachodniej, przykładowo aż 58% Niemców wynajmuje mieszkania lub domy, podobnie wygląda to we Francji. W Polsce, według Eurostatu, jest to zaledwie 2,5%. Wydaje się, że taka sytuacja bardziej powodowana jest tradycją i przywiązaniem do posiadanego na własność mieszkania, niż wypływa z chłodnej kalkulacji ekonomicznej.

Zdroworozsądkowo można kierować się zasadą, że lepiej posiadać coś na własność, niż nie posiadać. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego, do momentu spłaty zobowiązania, właścicielem nieruchomości jest bank.

Bogactwo rozwiązań

Młody człowiek, który niedawno skończył studia, nie zawsze może się pochwalić stabilną sytuacją zawodową, a tym bardziej dobrą pensją. To może być poważny problem, żeby w ogóle myśleć o własnym mieszkaniu.

Sprawdź też: Wynajem mieszkania - kto odpowiada za naprawy?

Specjaliści przekonują, że wynajmowanie ma jednak sens. Oczywiście, zależy to od standardów mieszkania, miejsca, w którym jest położone i okresu, na jaki planowany jest wynajem. Zazwyczaj koszt wynajmu jest jednak niższy, niż koszt kredytu, do którego trzeba jeszcze doliczyć comiesięczny czynsz. Mieszkanie na wynajem otrzymuje się już urządzone i w pełni wyposażone. To również nie jest bez znaczenia. Zakupione na własność mieszkanie jest oddawane jest przez dewelopera w stanie surowym. Dlatego, oprócz kosztu kredytu, trzeba jeszcze doliczyć wydatek związany z wykończeniem takiego mieszkania oraz z jego wyposażeniem. Bez kwoty kilku tysięcy na pewno się nie obejdzie.

Nie można również zapominać o wymaganym wkładzie własnym przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Od początku tego roku jest to minimum 5% wartości nieruchomości. Tak naprawdę to niebagatelna suma i, niełatwo, ją zdobyć. Najlepiej posiłkować się w tym wypadku oszczędnościami. Niestety, tych ostatnich młody człowiek często jeszcze nie ma.

Wydaje się, że na początek najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania, co pozwala na większą swobodę i mobilność. Jednak w dłuższej perspektywie warto pomyśleć o własnych czterech kątach. 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam