Pożyczka bez BIK-u? Na pewno nie w banku

2014-09-25 13:11:19

Kredyty bez BIK-u to mit. Pożyczyć bez sprawdzania przez pożyczkobiorcę historii kredytowej wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej można, ale jedynie w firmie pozabankowej.

Wszystkie kredyty konsumentów i przedsiębiorców są rejestrowane w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta powstała z inicjatywy Związku Banków Polskich i zajmuje się rzetelnym informowaniem instytucji z nią współpracujących o stanie zadłużenia kredytobiorców. Właśnie dlatego tak wielu z nich ma kłopoty z uzyskaniem finansowania. Ze względu na zbyt dużą ilość kredytów bądź brak terminowości w ich spłacie czasem nie mogą oni liczyć na kredyt w banku. Gdzie wówczas kierują swoje kroki?

Bankowy kredyt bez BIK-u?

W momencie, kiedy rodzina i przyjaciele odmawiają pomocy w kwestii pożyczki, a bank odrzucił nasz wniosek, możemy skorzystać z ostatniej deski ratunku, jaką jest firma pożyczkowa. Wiele parabanków, których działalność oparta jest na przepisach Kodeksu cywilnego, udziela pożyczek bez weryfikacji w BIK-u. Dzięki temu osoby, które zostały odesłane z kwitkiem z banku, mogą liczyć na dodatkową gotówkę. Ograniczenie formalności i czas udzielenia pożyczki to największe zalety instytucji pozbankowych. Mają one jednak i swoje ciemne strony.

Koszt pożyczki w parabanku

Niestety pożyczka z parabanku nie może być w żaden sposób porównywana do bankowego kredytu pod względem kosztów. Prowizje i opłaty administracyjne są wyższe niż w bankach, a i czas spłaty pożyczek jest zdecydowanie krótszy. To wszystko winduje koszt ich usług. Konsumenci, którzy chcieliby wydłużyć okres spłaty zobowiązania, również muszą liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowy czas na spłatę nie może być dłuższy niż pierwotny okres umowy. Większość firm pożyczkowych wydłuża spłatę do maksymalnie dwóch tygodni.

Obecnie jednak nawet parabanki zaostrzają warunki udzielania pożyczek. Okazuje się bowiem, że w momencie, kiedy kredytobiorca zalega ponad 3 miesiące z jakąkolwiek ratą, to nawet w parabanku będzie miał trudności z uzyskaniem finansowania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam