Karta EKUZ: co warto o niej wiedzieć?

2014-10-28 12:56:42

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego posiada wiele zalet, ale ma też swoje wady. Warto je poznać przed wyruszeniem w zagraniczną podróż.

Karta EKUZ jest obecnie najprostszą formą zabezpieczenia się na czas wyjazdu zagranicznego, mająca postać ubezpieczenia społecznego. Wymaga ona jedynie posiadania aktualnego ubezpieczenia społecznego, uprawniającego do korzystania z krajowej służby zdrowia. Jej główną zaletą wydaje się być fakt, iż jest bezpłatna, a jej wyrobienie wymaga od nas tylko złożenia odpowiedniego wniosku w oddziale NFZ. Samą kartę możemy otrzymać tego samego dnia, aby już po kilku godzinach móc bezpiecznie wyruszyć w podróż.

Kolejną zaletą karty EKUZ jest brak górnych limitów dotyczących kosztów leczenia i brak wykluczeń z odpowiedzialności służby zdrowia w krajach uznających kartę. Oznacza to, że ubezpieczenie pokryje wszystkie koszty związane z naszym leczeniem, niezależnie od przyczyny, z jakiej znaleźliśmy się w szpitalu.

Karcie EKUZ nie możemy jednak zaufać bezgranicznie. Przede wszystkim należy liczyć się z faktem, iż będzie ona działała tylko w określonych krajach. Należą do nich państwa Unii Europejskiej i Norwegia, Szwajcaria, Islandia oraz Lichtenstein. Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy na obszarze naszego pobytu karta będzie upoważniała nas do otrzymania świadczeń. Nawet w UE istnieją bowiem pewne wyjątki, takie jak np. duńskie Wyspy Faro.

Dodatkowo świadczenia otrzymamy tylko w szpitalach i placówkach, które podpisały odpowiednie umowy z krajowymi odpowiednikami polskiego NFZ. Możemy być więc leczeniu tylko w oddziałach publicznych, a prywatne zabiegi będą wymagały określonej zapłaty. Musimy mieć też świadomość, że do kosztów leczenia nie zalicza się transport chorego do Polski. W tym celu musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub liczyć się z kolejnymi kosztami, tym razem naprawdę wysokimi.

Jeszcze inna kwestia dotyczy zasad działania służby zdrowia w danym kraju. Posiadacze kart EKUZ będą bowiem traktowani jak obywatele kraju, na terenie którego się znajdują. To może oznaczać kolejność dopłaty do niektórych świadczeń, czy możliwość skorzystania z publicznego leczenia tylko w godzinach, np. od 9 do 18, po czym wszelkie placówki rozpoczynają działanie na zasadach prywatnych. Wszystko to należy sprawdzić jeszcze przed wyjazdem, aby nie być niemile zaskoczonym w razie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Renata Grochowska