Jak wybrać dobre ubezpieczenie NNW?

2014-10-28 13:53:34

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest formą dobrowolnego ubezpieczenia własnego zdrowia i życia. Warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty polis tego typu, by wykupić najkorzystniejszą z nich.

W polskim społeczeństwie wciąż istnieje przekonanie, że dopłacanie dodatkowych stawek do tych wymaganych, jest tylko stratą pieniędzy. Jeśli więc jesteśmy ubezpieczeni w ZUS-ie, nie pomyślimy nawet o wykupieniu dodatkowej polisy. W nieco innej sytuacji znajdują się osoby korzystające z ubezpieczeń pracowniczych, gdzie NNW może być częścią składową szerszego pakietu ochrony. Jeśli jednak dobrze się zastanowimy, wykupienie samodzielnie takiej polisy może przynieść nam wiele korzyści.

Ubezpieczenie NNW chroni nas przed uszczerbkiem na zdrowiu, a w określonych sytuacjach zapewnia świadczenie naszej rodzinie, na wypadek naszej śmierci lub trwałego kalectwa. Najważniejsze jest jednak to, że w przypadku skręcenia stopy lub innej części ciała czy innych, podobnych zdarzeń, mniej lub bardziej poważnych, możemy liczyć na odszkodowanie, które w pewnym zakresie zrekompensuje nasze cierpienie i ewentualne szkody.

Polisa NNW jest szczególnie polecana osobom aktywnym, dużo podróżującym, ale też dzieciom i młodzieży. W dwóch ostatnich przypadkach możemy zazwyczaj liczyć na ubezpieczenia grupowe oferowane przez szkoły i uczelnie. Jeśli jednak postanowimy ubezpieczyć się samodzielnie, mamy do wyboru wiele możliwości.

Przede wszystkim należy podkreślić, że w przypadku ubezpieczenia NNW nie musimy ograniczać się do wyboru jednego, konkretnego ubezpieczyciela. Prawo daje nam możliwość wykupienia polisy nawet w każdym z istniejących na rynku TU, a to pozwoli zyskać odszkodowanie z każdej podpisanej umowy. Oczywiście w praktyce takie rozwiązanie traci sens, gdyż wiąże się z ogromnymi kosztami, jednak powinniśmy wiedzieć, że zawsze możemy pokusić się o dodatkową ochronę.

W kwestii wyboru odpowiedniej polisy musimy tradycyjnie już zwrócić uwagę na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, wykluczenia z odpowiedzialności, a także sumę ubezpieczenia i wysokość składki. Na szczęście wszystkie oferty można porównać bez wychodzenia z domu, za pomocą porównywa rek ubezpieczeniowych. Z pewnością okażą się one pomocne w ukierunkowaniu nas na konkretne towarzystwo.

Ilona Maciejuk