Jak wywalczyć z bankiem tani kredyt?

2014-10-01 11:18:11

O uzyskanie najlepszych warunków kredytowania wcale nie jest tak trudno. Jak to osiągnąć w praktyce?

Wydawać by się mogło, że oferta banku to rzecz skończona i albo się na nią decydujemy, albo udajemy się do innego banku. W rzeczywistości jednak istnieją sposoby na to, aby poprawić warunki kredytowania względem tego, co zostanie nam początkowo zaproponowane przed doradcę.

Pytaj o szczegóły

Zwykle najwięcej tracą tacy klienci, którzy przystają na propozycję banku bez próby nawet najmniejszych negocjacji. Jest to podstawowy błąd. Wystarczy na przykład zapytać bank o różne elementy oferty, a także o możliwości ich modyfikacji, np. jeśli doradca sugeruje nam skorzystanie z ubezpieczenia spłaty pożyczki, możemy zapytać, czy aby na pewno jest ono wymagane. Jeśli to tylko opcja, z której można zrezygnować, możemy z niej nie skorzystać, dzięki czemu unikniemy konieczności poniesienia kosztów składki ubezpieczeniowej.

Sprawdź też: Wnioskowanie o kredyt w wielu bankach może zaszkodzić

Dowiadywanie się o szczegóły nie zaszkodzi, a w efekcie może mieć pozytywne przełożenie na końcowy koszt kredytu. W praktyce więc dobrze przeprowadzone negocjacje mogą skończyć się obniżeniem oprocentowania, rezygnacją z ubezpieczenia bądź niższą prowizją.

Zarezerwuj sobie czas

Jeśli chcemy uzyskać lepsze warunki kredytowania, to należy także mieć więcej czasu na samo złożenie wniosku. Wnioskujący, który chce mieć wszystko jak najszybciej za sobą, zwykle nie ma czasu na zebranie pełnej dokumentacji (zaświadczenia, wyciągów z rachunku osobistego czy umów z pracodawcą). To właśnie pełna dokumentacja daje bankom poczucie, że mają do czynienia z klientem o dużej wiarygodności kredytowej. Jeśli więc, chcąc zaoszczędzić na czasie, wybierzemy pożyczkę na oświadczenie, to może skończyć się tak, że otrzymamy pomoc finansową na gorszych warunkach – ze znacznie wyższym oprocentowaniem czy koniecznością dokupienia dodatkowego ubezpieczenia spłaty (wszak bez zaświadczeń bank podejmuje większe ryzyko kredytowe).

Pozytywna historia kredytowa Twoją kartą przetargową

Sposobem na pozyskanie pieniędzy z banku na warunkach preferencyjnych jest oczywiście pozytywna historia kredytowa w BIK-u. Na szczęście mamy na nią duży wpływ. Zanim weźmiemy więc nowy kredyt, warto jest spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe, w tym zamknąć posiadane karty kredytowe.

Lepiej zmniejszyć ilość rat

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że można obniżyć koszt kredytu, jeśli decydujemy się na krótsze okresy spłaty. Optymalna długość okresu spłaty w przypadku kredytów gotówkowych wynosi 12 miesięcy. Wtedy zyskujemy też najlepszy stosunek kosztów do jakości usługi.

Na warunki kredytowania można wpłynąć na wiele sposobów. Czas więc podejść do naszego kredytu w sposób kreatywny i tym samym zagwarantować sobie znacznie lepsze warunki finansowe.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam