Czy wyrok komorniczy przekreśla szanse na pożyczkę?

2014-09-26 13:34:41

Czy jeśli posiadamy wyrok komorniczy, to automatycznie nie mamy szans na pożyczkę?

Polski rynek finansowy obfituje w wiele firm pożyczkowych, których usługi stanowią kuszącą alternatywę dla rozwiązań oferowanych przez banki. Cechą charakterystyczną pozabankowych pożyczkodawców jest to, że są oni zdecydowanie bardziej liberalni w zakresie wymagań formalnych podczas wnioskowania o finansowanie. To właśnie sprawia, że tak wielu konsumentów decyduje się na współpracę z firmami pożyczkowymi. Liberalność tego rynku przejawia się w braku konieczności dostarczania przez wnioskodawców zaświadczeń oraz niesprawdzaniu przez większość podmiotów informacji o historii kredytowej wnioskodawców w BIK-u. Właśnie z tego względu firmy pożyczkowe wydają się być odpowiednimi instytucjami, w których warto zapytać o to, czy posiadając wyrok komorniczy, udzielą pożyczki.

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest dość trudna, ponieważ ta kwestia zależy od wielu czynników. Na początku trzeba powiedzieć, że tylko nieliczne firmy finansowe oferują pożyczki dla osób z wyrokami komorniczymi. Mamy tu na myśli eksplicytne zapisy w regulaminach firm pożyczkowych. Większość parabanków takich zapisów nie ma, a wynika to stąd, że nie mają one uprawnień do pozyskiwania informacji tego rodzaju.

Oczywiście oficjalny dostęp do informacji to nie wszystko. Firma pożyczkowa może przecież dowiedzieć się o tym, że mamy wyrok komorniczy, patrząc na nasz wyciąg z konta. To samo dotyczy weryfikacji informacji o nas w rejestrach dłużników BIG. Co to oznacza w praktyce? Odpowiedź brzmi: jeśli mamy wyrok komorniczy, to uzyskanie pożyczki nawet w firmie pozabankowej może okazać się bardzo trudne, jednak istnieje kilka firm, które pomocy finansowej w takiej sytuacji udzielą.

Krótko mówiąc, wyrok komorniczy nie przekreśla naszych szans na uzyskanie pożyczki pozabankowej. Z pewnością zmniejsza nasze pole manewru i redukuje liczbę potencjalnych pożyczkodawców, ale nie sprowadza naszych szans do zera. Trzeba jednak pamiętać, że posiadając zadłużenie i komornika na karku zapożyczanie się jest rozwiązaniem, mówiąc eufemistycznie, co najmniej ryzykownym.

Ilona Maciejuk