Kilka słów o kredytach dla firm pod hipotekę

2014-09-25 08:21:33

Firma, która ubiega się o wysokokwotowy kredyt, zwykle jest zobowiązana przez bank solidnie zabezpieczyć spłatę długu. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest wówczas hipoteka. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca może liczyć na dodatkową gotówkę, którą będzie mógł przeznaczyć nie tylko na zakup kolejnej nieruchomości, ale też na inne cele biznesowe.

Kredyt hipoteczny tożsamy jest z zakupem nieruchomości. Istnieje jednak inny rodzaj zobowiązania hipotecznego, który nie wymaga od kredytobiorcy zakupu mieszkania czy domu. Jest nim pożyczka hipoteczna. Jej konstrukcja opiera się na podobnych założeniach jak kredyt hipoteczny, jednakże różni się celem, na jaki klient może przeznaczyć środki. Otóż pożyczką hipoteczną możemy sfinansować dowolny cel. Przedsiębiorcy są jednakże zobowiązani do wydania środków pochodzących z pożyczki hipotecznej na cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Pożyczka hipoteczna dla firmy

Większość firm wykorzystuje pożyczkę hipoteczną na sfinansowanie nowych inwestycji lub spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych. Kwoty, na jakie opiewają pożyczki pod hipotekę, są zdecydowanie wyższe niż w przypadku standardowych kredytów. Ich koszt również jest o wiele niższy. Dzieje się tak dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu. Kwota pożyczki hipotecznej zależy od dochodu, jaki generuje firma oraz wartości, na jaką opiewa zastawiana nieruchomość.

Cechy pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny dla firm są w większości przypadków udzielane w polskich złotych. W zależności od sytuacji wnioskowana kwota może być wypłacana w transzach lub w całości. Procedura przyznawania tego rodzaju kredytu i formalności jej towarzyszące są analogiczne do procesu udzielania kredytu hipotecznego osobie fizycznej. Firma musi udokumentować swój dochód i nie może wykazywać strat finansowych.

Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa firmy zapisana w raporcie z BIK-u. Minimalny okres działania przedsiębiorstwa wymagany przez banki to zwykle rok. Dokumenty, które należy przedłożyć w celu uzyskania zgody na kredyt, to dokumenty rejestrowe firmy, zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS-u i podatkiem oraz dokumenty dochodowe przedsiębiorstwa.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam