Nie warto przedłużać spłaty chwilówki

2014-09-24 15:16:17

Instytucje pożyczkowe oferują swoim klientom przedłużenie okresu spłaty chwilówek. Nie warto jednak z tej opcji korzystać.

Mikropożyczki w instytucjach pozabankowych stają się coraz popularniejsze. Powodem takiej tendencji jest ograniczenie formalności przy ubieganiu się o finansowanie. Szybka pożyczka w takiej instytucji możliwa jest dzięki zaniechaniu szczegółowej weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Wielu konsumentów kieruje swoje kroki do firm pożyczkowych głównie ze względu braku analizy rejestru BIK.  

Pożyczki w parabankach udzielane są na relatywnie krótki czas. Typowym okresem spłaty jest 30 dni. Rzadko zdarza się, aby firma pożyczkowa udzieliła kredytu na okres kilku miesięcy.

Przedłużenie okresu spłaty

Co, jeżeli pożyczkobiorca nie zdobędzie pieniędzy na spłatę zadłużenia w określonym w umowie czasie i nie uda mu się uregulować długu zgodnie z harmonogramem spłat? Odroczenie płatności jest możliwe, jednakże firmy pożyczkowe pobierają w takich okolicznościach prowizję od klienta. Jedną z wiodących firm pożyczkowych, która działa na w Internecie, Vivus.pl, w przypadku pożyczki w wysokości 1400 zł z okresem spłaty 30 dni pobiera opłatę w wysokości 137,20 zł za 7 dni zwłoki w uregulowaniu zobowiązania. Bywa, że opłata za przedłużenie spłaty jest większa, niżeli prowizja za samo udzielenie pożyczki. Dlatego przedłużenie okresu spłaty nie jest niestety opłacalne i należałoby uregulować dług możliwie jak najszybciej.

Zamiast korzystać z niekiedy drogich przedłużeń spłaty chwilówek, można je skonsolidować.

Sprawdź także: Konsolidacja chwilówek - ile może kosztować?

Maksymalny termin odroczenia spłaty

Prowizja za odroczenie terminu płatności nie jest nigdy niska. W kilku instytucjach pozabankowych przekracza ona ogół kosztów, jakie towarzyszą pożyczce. W sytuacji podbramkowej wiele osób korzysta z tego rozwiązania. Na jaki maksymalnie czas możemy odroczyć płatność? To zależy od firmy. W lwiej części przypadków maksymalny czas zwłoki w regulacji długu to tydzień lub dwa. Bywa, że niektóre firmy pożyczkowe pozwalają nam odroczyć płatność na termin analogiczny do pierwotnego terminu spłaty. Reasumując, jeżeli pożyczka była wstępnie zawierana na okres 30 dni, to firma nie przedłuży nam spłaty na czas dłuższy niżeli miesiąc. Takie „preferencyjne” warunki są jednak możliwe w zaledwie kilku instytucjach pożyczkowych.

Ilona Maciejuk