Jak pozbyć się niechcianej karty kredytowej?

2014-09-29 12:22:43

Karty kredytowe są instrumentem dość łatwego dostępu do kredytów bankowych, ale i przyczyną zadłużeń. Należy znać zasady ich działania, ale także zasady, na jakich można rozwiązać umowę o kartę kredytową.

Karty kredytowe, zwane również plastikowymi pieniędzmi, są doskonałą formą pozyskania środków finansowych na zakup towarów czy też skorzystanie z różnych usług, za które można zapłacić w ten sposób. Jest to też dobra forma kredytowa dla osób, które potrafią korzystać z tego rodzaju kredytowania bezodsetkowego i, co najważniejsze, dotrzymują terminów rozliczenia się z bankiem. Nie należy jednak zapominać, że posługując się kartą kredytową, zaciąga się kredyt w banku, o czym wiele osób nie wie albo nie przywiązuje do tego zbyt dużej wagi. Jest to kredyt nieoprocentowany, ale tylko wtedy, jeżeli właściciel karty kredytowej w terminie wyznaczonym przez bank rozliczy się z tego kredytu. Jeżeli nie, kredyty zaciągane za pośrednictwem kart kredytowych okażą się najdroższymi kredytami z dostępnych na rynku bankowym.

Sprawdź też: Jak nie płacić za kartę kredytową?

Jeżeli ktoś nie potrafi korzystać z kart kredytowych, jeżeli ma kłopoty z ich użytkowaniem, to czy może wycofać się z umowy? Comperia.pl podpowiada, jak to zrobić. Aby zrezygnować z karty kredytowej, należy rozwiązać umowę z bankiem. Nie jest to zbyt skomplikowana operacja, bowiem wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze można dostać w każdym banku. Rozwiązać umowę z bankiem można również, dzwoniąc pod numer infolinii banku, listownie lub osobiście. Jeżeli wybierzemy formę rozwiązania umowy przez infolinię, możemy być pewni, że umowa zostanie rozwiązana, ponieważ wszystkie rozmowy są nagrywane. Jeżeli wybierzemy formę listowną, czyli przesłanie pocztą rezygnacji, to najlepiej przesłać wypowiedzenie listem poleconym i zachować pokwitowanie oraz kopię pisma.

Sprawdź też: 6,3 mln - tyle kart kredytowych posiadają Polacy

Ważne przy składaniu wniosku o rozwiązanie umowy o kartę kredytową jest dokładne sprawdzenie, czy zadłużenie zostało spłacone. Należy pamiętać, aby we wniosku podać numer umowy kredytowej oraz datę jej zawarcia. Należy też podać numer samej karty kredytowej. Wypowiedzieć umowę o kartę kredytową można również poprzez złożenie odręcznego pisma, ale musi zawierać ono wszystkie niezbędne informacje potrzebne bankowi do weryfikacji osoby składającej rezygnację. Nie trzeba podawać powodu, z jakiego rezygnujemy z karty kredytowej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam