Kredyt gotówkowy na samochód. Na ile się opłaca?

2014-09-29 16:12:53

Starający się o zakup auta najczęściej zabiegają o kredyt samochodowy, rzadziej gotówkowy. Który z nich jest lepszy?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kredyty samochodowe są korzystniejsze od gotówkowych, a to za sprawą tego, że są tańsze. Kredyty gotówkowe można przeznaczyć na dowolny cel, również na zakup samochodu. Nie ulega wątpliwości, że ich oprocentowanie jest dość wysokie (średnio 12-14 proc. w skali roku), więc przy zakupie auta należy się liczyć z tym, że przyjdzie zapłacić więcej niż w kredycie samochodowym. Ten ostatni jest tańszy chociażby dlatego, że zobowiązanie wobec banku zabezpieczone jest na pojeździe. W związku z tym bank do momentu spłaty kredytu pozostaje współwłaścicielem samochodu. Jeżeli kredyt nie jest spłacony, kredytobiorca nie może sprzedać auta bez zgody banku. W tej sytuacji banki udzielające kredytów samochodowych mniej ryzykują niż przy kredytach gotówkowych, dlatego mogą zaoferować atrakcyjniejsze warunki spłaty.

Kredyty samochodowe są korzystniejsze, jeżeli klient kupuje nowe auto. Po pierwsze - jeśli zaciągamy kredyt za pośrednictwem dealera, często stosuje on dodatkowe upusty dla nabywcy w cenie samochodu za skorzystanie nie z jednej, a z kilku usług. Po drugie - banki zwykle wymagają dodatkowego ubezpieczenia zastawianego auta, a polisy AC - bo to o nie chodzi - są zdecydowanie tańsze w przypadku nowych pojazdów, niż gdybyśmy je chcieli nabyć w celu ochrony auta kilkuletniego. Istnieją także minusy kredytów samochodowych, bowiem kredytobiorca będzie musiał dopełnić licznych formalności związanych z ustanowieniem zabezpieczenia – zastaw rejestrowy – oraz dokonać cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na bank.

Kredyty gotówkowe są elastyczniejszą formą zakupów choćby dlatego, że nie wymagają ustanawiania zabezpieczenia na pojeździe. Nabywca auta nie musi więc dopełnić wszystkich formalności, jakie obowiązują przy kredytach samochodowych. Nie trzeba też mieć z góry upatrzonego auta, poszukiwania można rozpocząć po uzyskaniu pieniędzy. Ponadto, decydując się na zakup samochodu za kredyt gotówkowy, praktycznie nie ma żadnych zobowiązań. Można wówczas sięgnąć po auto w każdym wieku, każdego modelu, nieważne jest źródło pochodzenia i nie trzeba zastawiać pojazdu. W związku z tym autocasco nie jest obowiązkowe, a samochód można w każdej chwili sprzedać, odstąpić czy podarować.

Renata Grochowska