Czy SKOK to parabank?

2014-09-15 11:20:47

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe bankami zdecydowanie nie są. Czy decydując się na współpracę ze SKOK-iem, współpracujemy z parabankiem?

Definicja parabanku podana przez Komitet Stabilności Finansowej stwierdza, że jest to instytucja, która nie działa w oparciu o prawo bankowe, ale jednocześnie oferuje usługi oraz produkty finansowe podobne do usług bankowych. Warto przy tym dodać, że parabanki działają w obszarze, który nie jest objęty kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Nadzór KNF

Powszechnie więc termin parabank rozumiany jest jako instytucja finansowa, która prowadzi działalność na kształt działalności banków, jednak działania przez nią podejmowane nie są monitorowane przez instytucje kontrolne. Przytoczona definicja wyraźnie pokazuje, że SKOK-i nie zaliczają się do kategorii tak rozumianych parabanków. Jeśli chodzi SKOK-i, to ich działalność jest objęta specjalną ustawą o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, która reguluje ich działanie. Dodatkowo te instytucje finansowe są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Sprawdź też: SKOK a bank - najważniejsze różnice

Lokaty gwarantowane przez BFG

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z usług parabanków, to narażamy się na wysokie ryzyko utraty środków. W przypadku SKOK-ów takiego ryzyka nie ma, ponieważ znajdujące się tam depozyty są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To oznacza, że klient SKOK-u może liczyć na ochronę jego kapitału tam ulokowanego do równowartości 100 tys. euro. W odróżnieniu od parabanków SKOK-i mogą gromadzić depozyty swoich klientów i wykorzystywać te środki do proponowania dalszych produktów. Jeśli takiej działalności podejmą się inne pozabankowe firmy pożyczkowe, znajdą się na czarnej liście Komisji Nadzoru Finansowego.

Bogata oferta produktowa

Trzeba też jasno stwierdzić, że SKOK-i mają znacznie bogatszą ofertę produktową niż popularne parabanki. W SKOK-u możemy skorzystać z takich opcji jak:

  • lokaty,
  • rachunki oszczędnościowe,
  • pożyczki konsolidacyjne,
  • kredyty hipoteczne,
  • karty płatnicze,
  • pożyczki gotówkowe,
  • ubezpieczenia.

Jak widać, wybór jest spory.

SKOK-i oprócz bezpieczeństwa i większych możliwości produktowych mają jeszcze tę przewagę nad parabankami, że mają przejrzystą ofertę. Wszystkie produkty są zaprezentowane w taki sposób, że klient nie ma problemu ze stwierdzeniem, ile zapłaci oprocentowania i jakie dodatkowe opłaty będzie musiał uiścić. Nie można tego oczywiście powiedzieć o parabankach, które słyną wręcz z zawiłości swoich ofert i umów.

Sprawdź też: Pożyczki SKOK: nasza opinia

Podsumowując, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa to instytucja finansowa, której bliżej jest do banku niż do parabanku. Jej działalność jest kontrolowana przez organa zewnętrzne, a także usankcjonowana prawem. Decydując się na współpracę ze SKOK-iem, możemy być pewni, że nie zostaną zastosowane wobec nas żadne działania niezgodne z prawem.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam