Leasingowany samochód też możesz reklamować

2014-09-22 13:12:34

Umowa leasingu traktuje o tym, że prawo własności do leasingowanego dobra pozostaje po stronie leasingodawcy. Co jeżeli leasingobiorca będzie chciał reklamować przedmiot leasingu, np. samochód?

Leasing daje szanse zarówno firmom, jak i osobom prywatnym na użytkowanie rzeczy, na którą ich nie stać. Bywa także, że dany przedmiot, np. auto, jest nam potrzebne tylko na określony czas. W takich sytuacjach leasing sprawdza się doskonale.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym transakcja leasingu zobowiązuje firmę leasingową do nabycia danego przedmiotu na określonych warunkach zawartych w umowie. Następnie ów przedmiot przekazywany jest leasingobiorcy na określonych zasadach pieniężnych. W umowie zawarta jest informacja o wysokości miesięcznych rat za dzierżawę przedmiotu. W umowie powinna być także zawarta informacja odnośnie sposobu regulowania transz.

Najczęściej leasingowanym przedmiotem jest samochód. Nie każdą firmę stać na zakup nowego pojazdu lub po prostu zakup kolejnego auta mija się z celem ze względu na jego szybkie zużycie. Wielu przedsiębiorców nie może sobie również pozwolić na kredyt w banku z powodu krótkiego stażu prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas najlepiej sprawdza się leasing.

Konstrukcja umowy leasingowej nie daje jednak prawa własności do samochodu osobie leasingobiorcy. Co jeżeli pojawią się kłopoty z dzierżawionym przedmiotem? Czy leasingobiorca może je reklamować?

Odpowiedź na to pytanie daje art. 709 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim leasingodawca nie bierze odpowiedzialności wobec leasingobiorcy za wszelkie uchybienia leasingowanego przedmiotu, abstrahując od sytuacji, kiedy powstały one na skutek okoliczności, za które odpowiada leasingodawca.

W momencie, kiedy leasingowany przedmiot został pierwotnie nabyty przez leasingodawcę, wszelkie prawa, jakimi on dysponuje względem zbywcy (przykładowo gwarancja), idą na poczet korzystającego, czyli leasingobiorcy.  

Jeżeli korzystający zauważy jakąkolwiek wadę np. leasingowanego samochodu powinien udać się bezpośrednio do zbywcy. Na mocy ustawy uprawnienia są przekazywane z leasingodawcy na leasingobiorcę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam