Wychowujesz dzieci w wieku szkolnym? Wyposaż je w konta osobiste

2014-10-20 09:24:57

Dla wielu osób zakładanie konta osobistego dla dziecka w wieku szkolnym wydaje się wciąż fanaberią, ale jednocześnie rośnie grupa rodziców, którzy chcą świadomie edukować swoje pociechy także w zakresie zarządzania finansami. Sukces w dorosłym życiu zależy nie tylko od tego, jak dobre wykształcenie zdobędzie nasze dziecko, ale również od tego, jakie nawyki w zakresie gospodarowania pieniędzmi nabędzie przed wejściem w dorosłe życie. Warto rozważyć założenie konta w banku dla dziecka, nawet jeśli jeszcze nie jest nastolatkiem.

Znaczna część rodziców nie przywiązuje większej wagi do edukacji finansowej swoich dzieci, twierdząc, że jest jeszcze na to za wcześnie, lub będąc nazbyt pochłonięci własnymi problemami finansowymi, aby dodatkowo zajmować się edukacją finansową podopiecznych. Wśród lepiej zarabiających rodziców, którzy mają dobre nawyki finansowe, coraz popularniejsze staje się odkładanie pieniędzy dla dziecka po to, aby wchodząc w dorosłe życie, miało łatwiej niż ich rówieśnicy. Takich działań podejmują się zazwyczaj rodzice, którzy nie mieli takiej szansy i musieli od zera dorabiać się obecnego statusu finansowego.

Niektórzy rodzice idą o krok dalej i, oprócz zbierania kapitału dla dziecka, decydują się na aktywną edukację swoich pociech w zakresie finansów. Oszczędność to cecha bardzo rzadko spotykana u dzieci, ponieważ nie są świadomi  wartości pieniądza, często sądząc, że magicznie rozmnażają się w portfelu rodziców, którzy są niekończącym się źródłem pieniędzy. Dlatego warto pomyśleć na jak najwcześniejszym etapie wychowywania potomstwa o nauczeniu dziecka samodzielnego rozporządzania własnymi pieniędzmi.

Aby  dziecko mogło gospodarować pieniędzmi, musi posiadać źródło dochodów. Najczęściej jest to kieszonkowe lub dochód z wakacyjnych prac w przypadku starszych dzieci, które mogą już zarabiać. Konto osobiste pozwoli w takim przypadku na kontrolę wydatków i uświadomi dziecku, że rozsądne i oszczędne gospodarowanie pieniędzmi może mieć wiele pozytywnych skutków.

Banki coraz częściej zauważają rosnącą grupę rodziców chcących świadomie edukować swoje dzieci w zakresie finansów osobistych i proponują konta osobiste dla nieletnich, które rodzic może założyć swojemu dziecku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam