Szukamy taniego kredytu na dwupokojowe mieszkanie w stolicy

2014-09-22 12:17:57

Ceny mieszkań w stolicy coraz wyraźniej odstają od średniej w innych dużych miastach, jednak nie ma się czemu dziwić, skoro Warszawa daje największe perspektywy zawodowe, a więc nie brakuje chętnych do zamieszkania w niej. Zakup 2-pokojowego mieszkania w stolicy to przy tym wydatek rzędu aż 350 tysięcy złotych.

Oczywiście w zależności od lokalizacji oraz wyboru pomiędzy rynkiem pierwotnym, a wtórnym można znaleźć w stolicy oferty mieszkań tańszych oraz droższych. Jednak jeśli chcemy nabyć 2-pokojową nieruchomość w choćby przeciętnej lokalizacji, musimy liczyć się z wydatkiem ponad 300 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, należy także doliczyć wydatki na wykończenie, które w zależności od oczekiwań kupującego mogą pochłonąć od 30 do nawet ponad 100 tysięcy złotych.

Również zakup mieszkania na rynku wtórnym może się wiązać z koniecznością poniesienia wydatków na wykończenie, o ile nie zdecydujemy się na lokum wykończone w odpowiadającym nam stylu i standardzie. Kupujących za gotówkę jest wciąż niewielu, a im większe miasto i wyższe ceny, tym odsetek klientów gotówkowych się zmniejsza, dlatego warto zrobić dobre rozeznanie na rynku kredytów hipotecznych.

Przy zakupie mieszkania z minimalnym 5% wkładem własnym najlepsze oferty otrzymamy w Banku PKO BP, Pekao S.A. oraz Deutsche Banku. Dokładną wysokość raty poznamy po uwzględnieniu różnorakich zmiennych, takich jak dodatkowe produkty oraz tytuł uzyskiwanych dochodów. Niewiele zmienia się czołówka banków przy kredytach z nieco większym bo już 20% wkładem własnym. Do czołowej trójki dołącza Citi Handlowy, w którym również uzyskamy korzystne warunki finansowania.

Szczegóły ofert poszczególnych banków mogą się od siebie różnic w zakresie wymaganych ubezpieczeń oraz prowizji, a więc zdecydowanie lepiej jest porównywać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania proponowanych nam kresytów, zamiast kierować się samym oprocentowaniem.

Niekiedy banki swoim stałym klientom, którzy korzystają z różnorakich produktów kredytowych oraz inwestycyjnych są w stanie zaoferować warunki lepsze niż konkurencja, która wygrywa rankingi, dlatego warto przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku poznać ofertę wielu banków nie tylko tych, które brylują w rankingach.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam