Autem służbowym na urlop? Tylko z ubezpieczeniem

2015-03-03 18:03:06

Coraz częściej firmy udostępniają swoim pracownikom samochód służbowy do prywatnego wykorzystywania. Autem służbowym można nawet pojechać na urlop. Warto jednak zadbać przy tej okazji o dobre ubezpieczenie.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa drogowego, wyjazd służbowym samochodem za granicę, pociąga za sobą konieczność pozyskania zgody właściciela pojazdu. W przypadku, gdy samochód należy do firmy, w której pracuje dana osoba, wystarczy zgoda osoby odpowiedzialnej za te kwestie. Gdy samochód jest w leasingu, konieczna będzie zgoda leasingodawcy.

Przed wyjazdem należy koniecznie skontrolować zakres i terminy obowiązywania posiadanych ubezpieczeń samochodowych. Ubezpieczenia OC zazwyczaj działają i w kraju i za granicą. Mogą być od tej normy wyjątki, należy to sprawdzić w parametrach ubezpieczenia.

Koniecznie zadbajmy także o dobrze dobrane ubezpieczenie AC, które zabezpieczy nas od wielu nieprzyjemnych sytuacji. Szczególną uwagę należałoby zwrócić na listę wykluczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Nie ma na rynku ubezpieczeń oferty, która obejmowałaby zdarzenia wszelkiego typu i bez żadnych sprzeciwów gwarantowała wypłatę odszkodowania. Nawet ubezpieczenia all risk zawierają listę wyłączeń, czyli zdarzeń, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona.

Wyjazd zagraniczny samochodem osobistym lub służbowym zawsze powinien być dobrze zaplanowany pod kątem bezpieczeństwa i posiadania niezbędnych polis ubezpieczeniowych. Warto zadbać o wyższy standard ubezpieczenia, dokupić pakiet assistance i ubezpieczenie ochrony prawnej. Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego uzyskamy pomoc i poradę prawną.

Sytuacje niespodziewane mogą się przytrafić każdemu. Kraksa, potrącenie, inne zdarzenie, które powoduje, ze sprawa trafia przed oblicze sądu. Wyobraźmy sobie, jak duże byłyby koszty związane z uczestnictwem w rozprawie zagranicznej, wynajęcia prawnika i tym podobne. Od takich zdarzeń może nas uchronić ubezpieczenie ochrony prawnej, które pokrywa koszty reprezentowania prawnego naszej osoby i koszty dojazdu na rozprawy.

Planując urlop, mało kto bierze pod uwagę takie czarne scenariusze, ale lepiej być przezornym i ubezpieczonym niż popaść w długi i tarapaty i to w dodatku na wymarzonych wakacjach.

Marzena Kazbieruk