Apple Pay: i będzie można płacić iPhone'm... ale nie w Polsce

2014-10-09 14:10:28

W nowym iPhonie Apple uruchomi płatności mobilne, dzięki aplikacji Apple Pat, ale czy w Polsce będzie można korzystać z tej funkcji?

W najnowszych iPhonach Apple zdecydowało się wprowadzić wreszcie usługę NFC. Na potrzeby obsługiwania płatności telefonem w iPhonach 6 została stworzona usługa Apple Pay. Płatności mobilne za pośrednictwem iPhone’a będzie można realizować wyłącznie z wykorzystaniem rozwiązania Apple Play, gdyż Apple nie zdecydowało się udostępnić API, które obsługuje technologię NFC zewnętrznym podmiotom. Z tego powodu pomimo, że nowy iPhone będzie wspierał technologię NFC, użytkownicy nie będą mogli z niej korzystać poza aplikacją Apple Play, która ma być wspierana przez koncern Apple jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. W USA Apple zaoferuje swoim klientom możliwość korzystania z płatności mobilnych w ok. 220 tys. punktów sprzedaży. Z usług będą mogli korzystać właściciele kart płatniczych sześciu banków.

Jak działa Apple Pay?

Aplikacja Apple Pay umożliwia dokonywania płatności mobilnych pod dodaniu karty do usługi Pay. Aplikacja pozwala na dodanie karty z wykorzystaniem dwóch opcji, czyli poprzez ręczne dodanie karty oraz z wykorzystaniem zdjęcia. W drugiej opcji karta zostaje automatycznie rozpoznana przez iPhone, a jej dane trafiają do aplikacji Apple Pay. Każda karta w urządzeniu iPhone dla zachowania bezpieczeństwa transakcji będzie opatrzona unikalnym identyfikatorem, którego 16 cyfr będzie przechowywane wyłącznie w chronionym obszarze procesora, który będzie zaszyfrowany. Dane użytkowników usługi Apple Pay nie będą przechowywane na serwerach, a transakcje będą realizowane poprzez połączenie identyfikatora cyfrowego z aplikacji Apple Pay z kontem właściciela karty płatniczej w banku, co realizować będą wystawcy kart płatniczych.

Płatności NFC w Polsce?

W Polsce stopniowo rośnie popularność płatności mobilnych, na które stawia wiele rodzimych banków. Wiele kart płatniczych posiada wbudowane moduły do realizowania płatności zbliżeniowych. Atutem stosowanych w Polsce rozwiązań dotyczących płatności zbliżeniowych jest możliwość realizowania płatności jedynie do określonej, niewielkiej kwoty, co ogranicza ryzyko utraty większych środków finansowych w przypadku złamania zabezpieczeń kart zbliżeniowych.

Niewprowadzenie usługi Apple Pay w Polsce nie jest zaskoczeniem. Rzadko kiedy duże koncerny decydują się na wprowadzanie nowych usług w naszym kraju. Apple nie zdecydował się, jak na razie, na udostępnienie obsługi aplikacji Apple Pay ani w Europie, ani w Azji. Za pośrednictwem telefonów zawsze można korzystać z płatności mobilnych z wykorzystaniem aplikacji ściąganych bezpośrednio na telefon, które pozwalają wykonywać zdalne płatności.  

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam