Android, iOS czy Windows Phone - który system operacyjny wypada najlepiej?

2014-10-29 14:14:20

Użytkownicy telefonów komórkowych mogą obecnie wybierać miedzy dziesiątkami różnych modeli urządzeń, które z pewnością będą w stanie spełnić ich oczekiwania. Pytanie tylko, czy również dany system operacyjny sprosta wymaganiom?

Obecnie w kwestii systemów operacyjnych na urządzenia mobilne dominuje trzech graczy, przy czym dysproporcje między nimi są znaczne. Największą rolę odgrywa Google Android, znacznie mniej urządzeń jest obsługiwanych przez iOS od Apple, a ostatnie miejsca na podium zajmuje Windows Phone. Dla początkującego użytkownika jest to jednak informacja mało istotna, gdyż nie odpowiada na pytanie, który z systemów powinien wybrać.

Jeśli chodzi o Androida, to z pewnością jest to system oferujący największe możliwości. Jest to tzw. system otwarty, który można modyfikować wręcz w dowolny sposób. Pozwala to też na tworzenie aplikacji, co odbija się na ich ogromnej ilości dostępnych w sklepie Play. Niestety wiele z nich jest bardzo wątpliwej jakości, a dodatkowo sam system jest podatny na wirusy, które mogą być "przemycane" w niesprawdzonych programach. Największą bolączką Androida jest jednak jego optymalizacja, która najzwyczajniej w świecie po prostu zawodzi. Wynika to z faktu, że Android dostępny jest na ogromnej ilości urządzeń, również tych najtańszych, z najsłabszymi podzespołami, które nie radzą sobie z obsługą wszystkich możliwości systemu i spowalniają jego pracę.

Zdecydowanie lepiej pod względem optymalizacji i szybkości działania spisuje się iOS i Windows Phone. Wynika to m.in. z faktu, że oba te systemy to architektury zamknięte, które ograniczają możliwości modyfikacji, ale jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo użytkowników, eliminując np. ryzyko pojawienia się wirusów. Są to też systemu bardziej intuicyjne i proste w obsłudze, co będzie docenione przez początkujących użytkowników i osób z mniejszymi wymaganiami. iOS wygrywa w tym przypadku ogromną ilością dostępnych na niego aplikacji, które przy okazji przechodzą proces weryfikacji i dają pewność poprawności działania i bezpieczeństwa. Windows to wciąż stosunkowo świeży system, który ciągle znajduje się w fazie rozwoju.

Który z systemów wybrać? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością warto spróbować wszystkich i znaleźć złoty środek. Swoją przygodę bezpieczniej będzie jednak rozpocząć od mniej zaawansowanych: WP i iOS, gdyż dopiero to pozwoli nam poznać pełne możliwości Androida w przyszłości.

 

 

Arkadiusz Wojciechowski