Jak działa GPS w telefonie?

2014-09-16 12:05:03

Bez GPS-u ani rusz. A przynajmniej tak wydaje się większości podróżujących, którzy już dawno w kąt rzucili wszystkie papierowe mapy. Zaletą GPS-u jest to, że służy pomocą o każdej porze, w każdych warunkach – wystarczy do tego telefon.

Posiadacze telefonów komórkowych i smartfonów mogą się cieszyć z możliwości, jakie daje GPS w telefonie. GPS, czyli nawigacja satelitarna, zwykle kojarzy się z samochodem i specjalnym urządzeniem z zainstalowaną mapą i z pomocą satelity lokalizuje nas na niej. Taka nawigacja jest bardzo praktyczna i pozwala z łatwością znaleźć odpowiednią trasę czy miejsce docelowe, do którego zmierzamy.

Obecnie możliwości nawigacji satelitarnej mogą być realizowane również przez telefony komórkowe. Wystarczy do tego celu posiadanie odpowiedniej aplikacji. Na rynku znajdziemy wiele propozycji. Są to zarówno usługi darmowe, jak i płatne. Podstawową zaletą GPS-u w telefonie jest to, że nie musimy dzięki niemu posiadać osobnej nawigacji. Możemy spokojnie korzystać ze smartfona jako źródła informacji o naszym aktualnym położeniu. Dotyczy to nie tylko jazdy samochodem, ale także przemieszczania się na pieszo po mieście lub jazdy rowerem.

Wiemy już, że GPS to bardzo wygodna usługa. Czas przejść do tego, w jakich trybach może ona działać. Klienci mogą obecnie wybierać między nawigacją w trybie online i offline. Ta pierwsza polega na tym, że aplikacja potrzebuje stałego dostępu do Internetu po to, aby właśnie stamtąd pobierać mapy, ładować je i przeprowadzać lokalizację. Wadą tego rozwiązania jest oczywiście konieczność stałego dostępu do sieci. Możemy to realizować z pomocą WiFi, ale nie jest to zbyt praktyczne, bo samych hotspotów nie jest za wiele. Możemy też kupić pakiet Internetu od operatora telefonii. Taka opcja jest efektywna, ale może oznaczać dość spore koszty. Zaletą GPS-u w trybie online jest zaś to, że zwykle mamy darmowy dostęp do nawigacji satelitarnej.

Jeśli wybierzemy nawigację w trybie offline, to na pewno skorzystamy na tym, bo nie będziemy musieli mieć stałego połączenia z Internetem, aby mieć dostęp do map. Mapy są zgromadzone w pamięci nawigacji.

Podsumowując, GPS w telefonie to już obecnie chleb powszedni. Praktycznie każdy smartfon posiada moduł nawigacji satelitarnej i umożliwia nam dostęp do map. Jedynym wyborem, przed jakim stoi współcześnie użytkownik, to wybór między GPS-em w telefonie w trybie offline lub w trybie online.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam