Czy kredyt ze SKOK-u się opłaca?

2014-10-08 14:27:13

O kredyty gotówkowe można starać się w bankach, firmach pozabankowych, a także w SKOK-ach. Które kredyty gotówkowe są lepsze: w bankach czy SKOK-ach?

Kredyt gotówkowe były, są i prawdopodobnie zawsze będą w cenie. Nigdy nie narzekamy na nadmiar gotówki, a dodatkowe pieniądze ciągle są nam potrzebne. Najchętniej pożyczamy je w bankach, rzadziej w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Warto przy tym zaznaczyć, że SKOK-i działają na nieco innych zasadach niż banki. Nie wszyscy wiedzą jednak, na jakich. Tymczasem nie jest to aż tak skomplikowane. Bardzo szybko można stać się członkiem SKOK-u, zyskując możliwość założenia konta czy też pożyczenia pieniędzy. A jak wypadają kredyty w SKOK-ach na tle banków?

Sprawdź też: SKOK a bank - najważniejsze różnice

Decyzja o pożyczce nie jest łatwa, więc należy wszystko dokładnie przeanalizować. Nie powinno się iść do pierwszego z brzegu banku, by tam złożyć wniosek o kredyt. Chodzi o jak najkorzystniejsze warunki kredytowe oraz o jak najniższe koszty. Poza tym kredyt trzeba dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych, a to nie jest takie proste. Nikt nie powiedział, że banki mają najkorzystniejsze oferty, więc warto sprawdzić również propozycje SKOK-ów. Nie oznacza to wcale, że oferty SKOK-ów są lepsze. Są raczej podobne. O korzystniejszej ofercie często decydują niuanse.

Sprawdź też: Pożyczki SKOK: nasza opinia

Na co klienci powinni zwracać uwagę, decydując się na konkretny kredyt gotówkowy? Banki często rezygnują z opłaty przygotowawczej, czego zazwyczaj nie robią SKOK-i. Należy również pamiętać, że aby skorzystać z oferty kredytowej kas, należy wnieść określone opłaty składkowe, które oscylują w granicach 100–160 zł. Nie należy się kierować podczas analizy danej oferty jedynie wysokością oprocentowania nominalnego kredytów, istnieją bowiem dodatkowe koszty, które mogą znacznie podnieść całkowity koszt usług. Jeżeli są to wyższe kwoty, warto skonsultować się z doradcami finansowymi, którzy mają wiele ofert kredytów gotówkowych z różnych banków i potrafią przedstawić klientom co najmniej kilka wariantów do wyboru i – co najważniejsze – doradzić, która oferta będzie najlepsza dla konkretnej osoby.

Renata Grochowska