Jak działa kredyt z ratą balonową?

2014-10-13 16:08:00

Banki samochodowe mają w swojej ofercie między innymi kredyt balonowy. Warto wiedzieć, co oznaczają „raty balonowe”, a także na jakich zasadach funkcjonuje kredyt balonowy.

Najbardziej rozpowszechniona spłata kredytu samochodowego to raty tradycyjne kapitałowo-odsetkowe przy oprocentowaniu stałym lub zmiennym oraz ustalonym harmonogramie spłaty zadłużenia. Wysokość miesięcznej raty zależy od kwoty kredytu, okresu spłaty oraz oprocentowania i dodatkowych opłat, które mogą być w nią wliczone.

Każdy z decydujących się na zakup auta za kredyt samochodowy stara się, aby jego kredyt był jak najkorzystniejszy i na jak najlepszych warunkach. Jeśli chce dopasować kredyt do swoich potrzeb i możliwości, powinien dokładnie przeanalizować nie tylko ofertę banków komercyjnych, ale i samochodowych. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się tak zwany kredyt balonowy, znajdujący się w ofercie banków samochodowych, czy też – inaczej mówiąc – raty balonowe w kredycie samochodowym. Jest to produkt stosunkowo nowy. Niewiele osób wie, na jakich zasadach funkcjonują raty balonowe. Warto zatem przybliżyć ich specyfikę. Być może znajdą się chętni na taką właśnie spłatę.

Comperia.pl wyjaśnia krok po kroku, na jakich zasadach funkcjonuje kredyt samochodowy z tradycyjną spłatą części kapitałowej i odsetkowej, a także kredyt balonowy. Przy kredycie tradycyjnym spłacane są miesięczne raty przez określony czas. Natomiast kredyt samochodowy z ratami balonowymi funkcjonuje na trochę innych zasadach. Na przykład zakup samochodu za kredyt balonowy może charakteryzować się rozbiciem spłaty kredytu na na dwie równe raty, czyli 50×50. Może też być tak, że spłata pierwszej połowy kredytu podzielona jest na kilka rat, a druga połowa spłacana jest jednorazową wpłatą. Trzeba zaznaczyć, że czas przy poszczególnych płatnościach w kredycie balonowym zwykle wynosi rok. Ostatnia rata jest zawsze największa, a przy opcji 50 × 50 równa pierwszej. Jeżeli ktoś liczy w przyszłości na dopływ gotówki, to ten typ kredytu wydaje się wymarzoną metodą zakupu auta. Kolejną zaletą tego kredytu są niższe odsetki niż przy standardowym kredycie samochodowym.

Kredyty samochodowe nie są jedynym sposobem na wejście w posiadanie auta, bowiem istnieje jeszcze leasing samochodowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy wolą wziąć auto czy też auta w leasing, a pieniądze przeznaczone na ich zakup przeznaczyć na przykład na cele inwestycyjne. Wszystko zależy od decyzji klientów bankowych, decydujących się na zakup samochodu oraz dokładnej analizy ofert kredytowych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam