Konta oszczędnościowe godne polecenia w listopadzie 2014

2014-11-12 15:57:01

Chcesz dowiedzieć się, w którym banku warto założyć konto oszczędnościowe, by zyskać w listopadzie najwięcej? Przeczytaj nasze podpowiedzi.

Wbrew obiegowym opiniom Polacy potrafią oszczędzać, czego najlepszym dowodem jest fakt, że mają już odłożone prawie 900 miliardów złotych. To prawda, że 20 mln naszych rodaków nie ma odłożonej nawet złotówki. Nie oznacza to jednak, że każdy spośród nich nie ma z czego odkładać. Czasem chodzi tylko o niegospodarne wydawanie gotówki. Kryzys sprawił, że sytuacja finansowa wielu polskich rodzin znacznie się pogorszyła, jednak najgorsze czasy już za nami. Jak zatem nauczyć się efektywnie oszczędzać?

Może nie wszyscy, ale wielu z pewnością może oszczędzać. Nie warto jednak przetrzymywać swoich oszczędności w domach, ponieważ nie są tam one bezpieczne i – co równie ważne – tracą na wartości wskutek inflacji. Najlepiej złożyć nadwyżki finansowe w bankach. Depozyty bankowe są dobrym sposobem na pomnożenie pieniędzy w bezpieczny sposób.

Oszczędzanie na kontach oszczędnościowych można zacząć choćby od złotówki. Konta oszczędnościowe są elastyczniejszym produktem bankowym od np. lokat, ponieważ można nie tylko wpłacać na nie w dowolnym czasie pieniądze, ale również je wypłacać, nie tracąc przy tym zgromadzonych odsetek. Niestety, w większości banków można dokonać tylko jednej wypłaty w miesiącu bez prowizji, za pozostałe trzeba już zapłacić - zwykle 5-10 zł od transakcji. Jeżeli natomiast ktoś zechce wypłacić pieniądze z lokaty bankowej, najczęściej straci odsetki. Niestety, oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest zbyt wysokie. Tylko niektóre banki proponują oprocentowanie, które przynosi satysfakcjonujące klientów zyski. 

Oferta najlepszych kont oszczędnościowych stale się zmienia, dlatego warto śledzić na bieżąco rankingi takich kont. Na podstawie porównywarki Comperia.pl postanowiliśmy stworzyć zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych w listopadzie.

Obecnie najkorzystniejszą ofertę rachunku oszczędnościowego posiadają ex aequo Orange Finance i Bank SMART, oferujące oprocentowanie 4% w skali roku. Wady ofert? W obu przypadkach należy posiadać lub zdecydować się na założenie konta osobistego. Oferta Orange Finanse traci nieco na atrakcyjności ze względu na ograniczenie kwoty, która będzie podlegała promocyjnemu oprocentowaniu do maksymalnie 10 000 zł. Mimo tego klient ma zapewnione 4% rocznie przez całe 3 miesiące od otwarcia rachunku. W obu przypadkach tylko pierwszy przelew w miesiącu dokonany z konta oszczędnościowego jest bezpłatne. Pozostałe kosztują po 5 zł.

Nieco mniejszym oprocentowaniem, w wysokości 3,5%, kuszą: BGŻOptima, bossabank i Getin Online. Jako jedynej instytucji z tej trójki wymóg posiadania konta osobistego nie dotyczy BGŻOptimy. Bo i przecież BGŻOptima ROR-ów w swojej ofercie nie posiada. Propozycja tego banku wygrywa w porównaniu z pozostałymi również pod względem ilości darmowych przelewów wychodzących - a liczba ich jest nieograniczona. 

By sprawdzić propozycje kont oszczędnościowych pozostałych banków i wyliczyć, ile dzięki nim zarobimy, zapraszamy do skorzystania z porównywarki Comperia.pl.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam