Czy firma ma szansę na kredyt online bez BIK i KRD?

2014-09-15 12:34:38

Nie ulega wątpliwości, że banki nieco złagodziły swoją politykę kredytową również w stosunku do firm. Czy oznacza to, że firmy mają teraz szanse nawet na kredyty online bez BIK i KRD?

Choć złagodzenie polityki kredytowej w stosunku do firm oznacza, że banki nieco łaskawszym okiem patrzą na granice zdolności kredytowej i w niektórych przypadkach uprościły procedury, to jednak nadal bardzo dokładnie sprawdzają historię kredytową wnioskodawców w BIK-u. Jeżeli okaże się, że firma nie spełnia określonych oczekiwań finansowych banku, to kredytu nie dostanie. A przecież wielu przedsiębiorców znajdujących się w takiej sytuacji stale poszukuje kredytów.

Zwykle firmy dość długo oczekują na decyzje banków w sprawie kredytów, a jak wiadomo, często wiele zależy od szybkich decyzji finansowych. Wówczas kredyt przez Internet, a na dodatek bez sprawdzania w BIK-u oraz BIG-ach, takich jak KRD, byłby naprawdę mile widziany. Niestety żadna firma nie dostanie kredytu w banku bez takiej weryfikacji. Jest to po prostu niemożliwe, takie są bowiem procedury bankowe i wymagania Komisji Nadzoru Finansowego. Ale jeśli przedsiębiorcy wyrażą taką chęć, mogą sięgnąć po kredyty online bez BIK-u w pożyczkowych firmach pozabankowych, które niejako się w takich kredytach specjalizują. Trzeba jednak pamiętać, że coraz mniej jest firm, które w ciemno udzielają kredytów, a poza tym tego rodzaju kredyty są dość drogie. Choćby z tego powodu, że firma pożyczkowa ryzykuje, więc każe sobie za to słono płacić. Nie da się też ukryć, że gdy chodzi o duże kwoty, również dokładnie zweryfikuje sytuację ekonomiczną firmy ubiegającej się o kredyt.

Kryzys powoli mija, ale nie oznacza to, że kłopoty polskich przedsiębiorców już się skończyły. Wprost przeciwnie – nadal każdego tygodnia wiele firm bankrutuje, nadal wiele nie radzi sobie na rynku, więc trudno dziwić się bankom, że są tak ostrożne w udzielaniu kredytów dla firm. Szczególnie dla tych, których historia kredytowa odnotowana przez Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów nie jest najciekawsza. Czy w takiej sytuacji znajdzie się jakiś bank, który zaryzykuje udzielenie kredytu? Z pewnością nie i coraz częściej firmy pozabankowe także wolą się trzymać z daleka od takich klientów. Dlatego najlepiej nie zadłużać się, ale wiadomo, że przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej nie jest to takie proste.

Marzena Kazbieruk