Zasady przenoszenia numeru telefonu do innej sieci

2014-08-22 12:45:20

Przenoszenie numeru telefonu do innej sieci wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać osobom, które jeszcze nie miały okazji tego dokonać. Na czym konkretnie to polega?

Czasami zdarza się, że jesteśmy w danej sieci telefonii komórkowej przez dość długi czas. Choć jesteśmy stałym klientem, to nie podoba nam się, iż płacimy tak dużo za abonament. Dotyczy to także osób korzystających z taryf na kartę lub MIX. Czasem po prostu uważamy, że utrzymanie miesięczne telefonu jest zbyt duże. Dodatkowo bywa, że nasi znajomi mówią nam o tym, jak to lepiej mieć telefon w innej sieci i że warto się tam przenieść, ponieważ będzie taniej.

Z taką sytuacją na pewno zetknęło się wiele osób i wielu z nas zastanawia się, czy to nie najwyższy moment, aby zmienić sieć komórkową. Taka chęć nie wynika wcale tylko z naszego widzimisię lub namowy innych osób. Po prostu tak wygląda sytuacja na rynku telefonii komórkowej. Co rusz to pojawiają się nowe, bardziej atrakcyjne oferty. Załóżmy, że mamy umowę z 2013 roku. Kiedy ją podpisywaliśmy, wydawała się szczytem korzyści. Obecnie, po roku, już jednak tak atrakcyjna nie jest i bez większego wysiłku znaleźlibyśmy szereg propozycji lepszych od tych, jakie gwarantuje. Tak już działa rynek, który musi dostosowywać się do rosnących wymagań klientów, a także do ich zmieniających się potrzeb.

Nie powinniśmy się wahać przed zmianą operatora. Rezygnując z usług dotychczasowego, przychodzi jednak konieczność zmiany numeru telefonu. Nie każdy z nas chce się na to decydować, ponieważ to by oznaczało informowanie wielu osób o nowej sytuacji. Jest to w wielu przypadkach niewygodne i po prostu męczące. Wiele osób argumentuje, że to właśnie perspektywa zmiany numeru odstrasza ich od zmiany sieci komórkowej. Tak jednak być nie musi. Od 2009 roku w Polsce obowiązują przepisy, które określają, że przeniesienie numeru telefonu z jednej sieci do drugiej jest całkowicie darmowe.

W praktyce zaś przeniesienie numeru polega na złożeniu wniosku do nowego operatora z prośbą o przeniesienie dotychczasowego numeru. Wniosek ma określoną przez nowego operatora formę. Możemy znaleźć taki formularz w punktach obsługi różnych operatorów. Oprócz wniosku potrzebne jest też pełnomocnictwo dla nowego operatora. Ostateczny krok to wystąpienie naszego nowego operatora do dotychczasowego operatora z prośbą o przeniesienie numeru i rozwiązanie z nami umowy. Jeśli cały proces zakończy się powodzeniem, a tak dzieje się w większości przypadków, to mamy swój stary numer w nowej atrakcyjniejszej dla nas sieci. Jak widać, nie jest to sprawa skomplikowana od strony praktycznej.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam