Zapłać za taxi telefonem

2014-08-26 09:13:37

Sieć Taxi 19 123 przygotowała dla swoich klientów nową, ciekawą usługę, jaką jest możliwość płacenia za taksówkę telefonem.

Osoby, które na co dzień korzystają z usług taksówkarzy PST 19 123, mogą zamawiać taksówki przy pomocy jednego ogólnopolskiego numeru w 18 największych miastach naszego kraju. Teraz korporacja przygotowała kolejny ukłon w stronę swoich pasażerów. Mamy tu na myśli możliwość płatności bezgotówkowych przy użyciu telefonu komórkowego – smartfona.

Pierwsze tego rodzaju rozwiązanie pojawiło się na polskim rynku w 2000 roku. Wprowadziła je zrzeszona w PST 19 123 warszawska korporacja SAWA Taxi. Rozwiązanie nosi nazwę kart EKK. Wskazana technologia ulegała zmianom przez lata. W tej chwili PST 19 123 działa z wykorzystaniem kart EKK w standardzie Mifare. Jest on wykorzystywany również przy biletach elektronicznych, kartach lojalnościowych i identyfikatorach. Dużym plusem jest to, że nowy system ma pełną zgodność ze standardem NFC. Co to oznacza dla klienta, który chce zapłacić za taksówkę? Tyle, że nie musi wozić ze sobą karty EKK. Możemy ją zakodować w naszym telefonie i następnie zapłacić przy jego pomocy.

W tej chwili prowadzone są prace nad wprowadzaniem nowych terminali do odczytywania kart oraz samych kart w nowym standardzie. Co ważne, osoby które mają stare karty, nie muszą się obawiać, że przestaną być one efektywne. Nowe terminale będą radzić sobie równie skutecznie z oboma rodzajami kart (starszymi i nowszymi).

W tej chwili karty oraz terminale są wprowadzane w Warszawie. Kolejne miasta to Kraków i Katowice. Docelowo PST 19 123 ma zamiar dać swoim klientom wielofunkcyjne rozwiązanie. Będzie ono działać w ten sposób, że karta EKK będzie zakodowana albo w smartfonie, albo w osobnej formie fizycznej, a także na innych kartach obsługujących standard Mifare (np. legitymacja czy karta miejska).

Reasumując, dzięki wprowadzeniu nowej technologii EKK klienci taksówek PST 19 123 w 18 największych miastach naszego kraju już wkrótce wcale nie będą musieli się przejmować brakiem gotówki lub fizycznym brakiem karty EKK. Będą mogli zapłacić za przejazd przy pomocy swojego telefonu. Takie rozwiązanie z pewnością okaże się bardzo efektywne i sprawi, że podróżowanie taksówką będzie jeszcze przyjemniejsza.  

Arkadiusz Wojciechowski