Rata kredytowa - jak ją wyliczyć?

2014-09-16 11:39:17

Żeby wyliczyć samemu, jak wysoką ratę kredytową przyjdzie nam spłacać, wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora.

Potrzebujesz pożyczki na konkretną kwotę, ale nie wiesz, jak wysoką ratę przyjdzie Ci płacić? Wysokość miesięcznych spłat oraz całkowity koszt usługi zależą między innymi od okresu kredytowania. Jeśli chcemy dowiedzieć się, przez ile miesięcy czy lat będziemy musieli spłacać zadłużenie bankowi, by miesięcznie nie łożyć na to sumy, która będzie zbyt mocno nadwyrężała nasze możliwości finansowe, wystarczy skorzystać z internetowych kalkulatorów rat.

Osoby, które decydują się na kredyt, powinny jeszcze przed udaniem się do banku obliczyć, ile mogą płacić co miesiąc, by koszty kredytu nie były zbyt wysokie i jednocześnie nie zaburzały domowego budżetu. Ratę kredytową można oszacować samemu - trzeba jednak do tego znać całkowitą wysokość kredytu.W jej skład wchodzą takie parametry jak prowizja, składka ubezpieczeniowa, opłaty operacyjne i inne koszty, które mogą być wliczone w ratę miesięczną lub w kwotę kredytu brutto. Problem polega tylko na tym, że musimy te elementy poznać. Lepiej więc skorzystać z internetowej porównywarki kredytów, która będzie prezentować i szeregować aktualne oferty banków, jednocześnie pokazując, jaką ratę zaproponuje bank kredytobiorcy przy wybranym przez niego okresie spłaty. Takie kalkulatory są bardzo sprawne i efektywne. Wystarczy wpisać do nich interesującą nas kwotę pożyczki i ilość rat, a wyliczą one wysokość raty za nas.

Podsumowując, z perspektywy kredytobiorcy wysokość raty kredytowej to najważniejsza informacja. Podczas poszukiwania kredytu dobrze jest umieć ją wyliczyć. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne wyliczenia, to z pomocą przyjdą nam sprawne kalkulatory kredytowe online.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam