Z banku czy od dealera - skąd wziąć kredyt na samochód?

2014-08-29 12:19:20

Decydując się na kredyt na samochód, możemy wybrać pomiędzy umową zawieraną w banku bądź za pośrednictwem dealera samochodowego. Które rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne pod względem finansowym?

Zanim zdecydujemy się na wybranie określonego kredytu samochodowego, warto dokładnie rozpatrzyć sytuację, w jakiej się znajdujemy. W zależności od niej możemy wybrać odpowiednie rozwiązanie. Jeśli na przykład chcemy kupić nowy i droższy samochód (za kilkaset tysięcy złotych), to najlepszym wyjściem wydaje się wzięcie kredytu u naszego dealera. To rozwiązanie może okazać się nie dość, że tańsze, to jeszcze pod względem formalnym dużo wygodniejsze.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja osób, które mają sporo pieniędzy na samochód. W ich przypadku dużo lepiej niż kredyt u dealera opłaca się wziąć kredyt gotówkowy. Nawet jeśli przepłacimy za pożyczkę kilka procent, to nie będziemy musieli ustanawiać zabezpieczenia na pojeździe i unikniemy konieczności wykupienia polisy AC, która zwykle jest przez banki wymagana.

W zupełnie innej sytuacji znajdują się z kolei osoby zainteresowane kupnem samochodu w cenie od 40 do 60 tys. złotych. Takie osoby najlepiej postąpią, jeśli poszukają dla siebie atrakcyjnego kredytu samochodowego. Przy takiej kwocie szukanie kredytu samochodowego na własną rękę jest bardziej opłacalne niż kredyt u dealera. W takiej sytuacji nie zawadzi zajrzeć do oferty banku samochodowego dedykowanego danej marce pojazdu, który wybraliśmy. Takie banki w Polsce ma na przykład Toyota, Fiat czy Volkswagen. Możemy tam znaleźć nierzadko najlepsze pod względem finansowym oferty kredytowe dla wybranych modeli aut.

Finansowanie zakupu samochodu można zrealizować także z pomocą kredytu 50/50. Ten kredyt bankowy daje nam możliwość zapłacenia 50 proc. ceny auta na początku i reszty za rok. Istnieje także jego wariant trzyczęściowy. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle taki kredyt wiąże się z dodatkowymi opłatami i prowizjami. W efekcie korzyści mogą okazać się nie aż tak dobre jak nam się wydaje.

Innym jeszcze sposobem na finansowanie zakupu auta jest pożyczka hipoteczna. Dobrze jest ją zaciągnąć na kupno droższego samochodu. Takie pożyczki zwykle oferują najlepsze oprocentowanie. Wadą ich jest jednak to, że mogą mieć dość wysoką kwotę minimalną. Opłacalne jest wzięcie takiej pożyczki nie tylko na kupno auta, ale także na pokrycie innych wydatków, np. na generalny remont domu czy mieszkania. Wtedy niejako pieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Formalności w przypadku tego rozwiązania są bardzo podobne jak przy kredycie hipotecznym.

Wybranie najlepszego sposobu finansowania auta jest dość wymagające. Kluczem do właściwej decyzji jest zawsze wybranie najlepszej oferty na podstawie odpowiedniego porównania dostępnych opcji.

Ilona Maciejuk