Na kredycie samochodowym można zarobić

2014-08-28 10:31:52

Kredyt gotówkowy, samochodowy, leasing czy może wręcz pożyczka hipoteczna? Metod finansowania zakupu samochodów jest kilka, a jedna z nich pozwoli nie tylko tanio nabyć wymarzone auto, ale nawet jeszcze na pożyczce zarobić.

Decydując się na zakup samochodu, zastanawiamy się, jaką formę finansowania jest wybrać najlepiej. Czy kupić go za gotówkę? Może lepiej wziąć auto w leasing lub na kredyt? Na te pytania kupujący musi sobie odpowiedzieć, a wybór określonego sposobu finansowania może wpłynąć dodatkowo na to, czy na całej inwestycji zarobi.

Zalet kredytu jest całe mnóstwo. Jeśli przejrzymy oferty dostępne na rynku, to okaże się, że praktycznie żadna z nich posiada jakieś zalety. Banki oferują nam obecnie stosunkowo niskie oprocentowanie, a decyzje kredytowe zapadają już w kilkanaście minut. Co istotne, kredyty nie są nam prezentowane tylko przez same banki. Kredytami samochodowymi kuszą także same salony dilerskie i komisy współpracujące z nimi. W tym natłoku informacji konieczne jest jednak podejście rozsądne i rzeczowe do tematyki pożyczania pieniędzy.

Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to wybór między kredytem samochodowym w banku lub u dilera. Ta druga opcja na pierwszy rzut oka jest bardziej zachęcająca. Wynika to z faktu, że nie będziemy musieli zmagać się z wieloma formalnościami, jakie czekałyby nas w banku. Wszystkimi szczegółami zajmie się pracownik salonu. Jest to oczywiście niezmiernie wygodne i bardzo przyspiesza moment zakupu auta. Problem polega jednak na tym, że takie kredyty w salonie mogą być bardziej kosztowne niż kredyt w banku, bez pośrednictwa dilera. Różnica w przypadku raty może sięgać od kilkunastu do kilkuset złotych.

Kupno samochodu można również sfinansować z pomocą kredytu gotówkowego. Ta prosta pożyczka zapewnia większą szybkość wypłaty pieniędzy, zwłaszcza jeśli jesteśmy stałymi klientami banku. Opcja ta daje nam jeszcze jeden atut, a jest nim brak konieczności wpisania banku do dowodu rejestracyjnego auta, które stanowiłoby zabezpieczenie spłaty długu. Dzięki temu dodatkowo nie będzie trzeba wykupywać polisy AC.

Pod względem finansowym najatrakcyjniej przedstawia się kupno auta z pomocą pożyczki pod hipotekę. Możemy tu liczyć na najniższą ratę, ale mimo tego nie jest to popularna forma finansowania. Dlaczego tak się dzieje? Powodem są liczne formalności, jak choćby wpisanie banku do księgi wieczystej nieruchomości i jej wcześniejsza wycena.

Na koniec wspomnimy o ciekawym sposobie na finansowanie kupna auta, który jednocześnie pozwoli nam zarobić na całej transakcji. Jest nim kredyt balonowy. Możemy z tej opcji skorzystać, gdy mamy co najmniej część kwoty na auto. Kredyt balonowy polega na tym, że połowę ceny auta wpłacamy na początku, w trakcie jego zakupu, a drugą połowę po roku jego użytkowania. Istnieje też modyfikacja tego typu kredytu, gdzie 1/3 ceny samochodu wpłacamy od razu, a resztę po 1 i 2 roku jego użytkowania. Zarobić na kredycie balonowym możemy w ten sposób, że nawet posiadając całą kwotę na samochód wpłacamy tylko jej trzecią częścią. Resztę sumy inwestujemy przez rok na lokacie. Jeśli nasze auto jest warte np. 100 tys. zł, to po roku zarobimy 3 tys. zł. Takie rozwiązanie pozwoli nam oszczędzić nawet 5 proc. ceny auta.

Ilona Maciejuk