Kto może ubiegać się o kredyt na rozpoczęcie działalności?

2014-09-22 15:03:52

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób, jednak jego zrealizowanie wiąże się z koniecznością pokonania różnych trudności. Jedną z nich jest na pewno pozyskanie środków, które pozwolą na sfinansowanie wszystkich koniecznych inwestycji, dlatego wiele banków oferuje kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej, który jest bardzo pomocnym rozwiązaniem dla wielu początkujących przedsiębiorców.

Jeszcze do niedawna małe firmy znajdowały się w sytuacji bardzo niekorzystnej pod względem możliwości pozyskiwania kredytów. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że małe przedsiębiorstwa mają często niestabilną sytuację ekonomiczną. Nieduże przedsiębiorstwa również bardzo rzadko dysponują odpowiednimi zabezpieczeniami hipotecznymi. Z wymienionych i innych powodów udzielanie pożyczek takim firmom ocenianie było przez banki jako zbyt ryzykowne przedsięwzięcie i źródło potencjalnych strat.

Teraz jest łatwiej

Na szczęście podejście banków do kredytowania małych przedsiębiorstw ulega zmianie. Przede wszystkim w bardzo dużym stopniu zmniejszono ilość koniecznych formalności, które trzeba spełnić, żeby uzyskać kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie ma już na przykład konieczności przedstawienia szczegółowego biznesplanu, którego opracowanie stanowiło nieraz spory problem dla początkujących przedsiębiorców. Nie ma również obowiązku tworzenia planów finansowych. Początkująca firma nie musi również dokumentować braku zaległości w stosunku do ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Zmniejszenie wymagań sprawiło, że kredyty stały się znacznie bardziej dostępne, także dla najmniejszych przedsiębiorstw, które do tej pory miały często spore problemy z uzyskaniem środków na sfinansowanie działalności oraz inwestycji.

Kto ma szansę na pożyczkę?

Zmiana restrykcyjnych regulacji nie oznacza jednak, że każdy może dostać pieniądze z banku. Bardzo wiele zależy od wysokości zaciąganego zobowiązania. Czym więcej pieniędzy będzie chciała pożyczyć firma, tym więcej informacji będzie potrzebował bank, żeby rozpatrzyć wniosek o kredyt. Na szczęście przy małych stawkach kredytów procedury uległy znacznemu uproszczeniu. Jednocześnie wzrostowi ulegają kwoty kredytów na rozpoczęcie działalności, które są przyznawane nowo powstałym firmom. Wydłużeniu ulegają także okresy spłaty zadłużenia. Dzięki takim rozwiązaniom także nieduże firmy rozpoczynające dopiero funkcjonowanie na rynku mają znacznie większe szanse na otrzymanie korzystnego kredytu, który pozwoli na sfinansowanie wszystkich potrzebnych inwestycji.

Emilia Kasińska