Co czeka firmę opóźniającą się z ratami kredytowymi?

2014-09-18 14:54:36

Ostrzegamy, jakie konsekwencje czekają na firmę, która spóźnia się z ratami kredytowymi.

Wielu przedsiębiorców decyduje się w którymś momencie prowadzenia działalności gospodarczej na skorzystanie z kredytu bankowego. Taki kredyt może mieć formę np. popularnego kredytu inwestycyjnego lub obrotowego. Ten pierwszy służy do sfinansowania rozwoju firmy. Zwykle firmy decydują się na ten rodzaj finansowania po to, aby kupić potrzebny sprzęt, maszyny lub zmodernizować swoje hale produkcyjne. Kredyty inwestycyjne są zaciągane także na kupno nieruchomości lub budowę budynków od podstaw. Wykorzystuje się je również do kupna patentów i licencji. Kredyty obrotowe z kolei służą do finansowania bieżącej działalności firmy, która np. długo oczekuje na spłatę rachunków kontrahentów. W tej chwili na rynku znajdziemy całe multum propozycji dla firm od różnych instytucji bankowych.

Co się jednak dzieje, gdy firma zaczyna się opóźniać ze spłatą określonych rat kredytowych? Pierwszy krok, jaki podejmuje bank w takiej niekomfortowej dla obu stron sytuacji, to wysłanie do dłużnika pisemnego zawiadomienia o zaleganiu ze spłatą. W monicie znajdzie się prośba o uiszczenie należnej kwoty razem z naliczonymi odsetkami karnymi. Jeżeli po otrzymaniu takiego zawiadomienia opłacimy zaległą ratę, to nie będziemy mieć dalej żadnych trudności. Co innego, jeśli zawiadomienie nie będzie miało realnych skutków w postaci spłaty raty. Wtedy bank rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. Zwykle sprowadza się ono do przejęcia przedmiotu, który stanowi zabezpieczenie kredytu firmy.

Tak wyglądają dwa podstawowe kroki postępowania ze strony banku. Trzeba jednak pamiętać, że droga od zawiadomienia do postępowania egzekucyjnego jest o wiele dłuższa. Obecnie banki starają się rozwiązywać takie problemy polubownie ze swoimi klientami. Jeśli wykażemy tylko chęć współpracy, to możemy na przykład uzyskać okres zawieszenia spłat. W takiej sytuacji obowiązkowe będzie jednak przesłanie do banku prośby o odroczenie spłaty zaległych rat. Jak widać, można więc uniknąć postępowania egzekucyjnego. Nastąpi to jednak tylko wtedy, gdy wyrazimy chęć współpracy. Jeśli nie będziemy jednak jej przejawiać, to nie mamy co liczyć na uniknięcie jako firma najgorszego.

Renata Grochowska