Twoja firma jest na liście KRD? Nadal masz szansę na kredyt

2014-08-20 15:33:59

Działalność każdej firmy nie byłaby możliwa bez finansowania zewnętrznego, w tym bez kredytów bankowych. Czy możliwe jest uzyskanie kredytu, jeżeli firma znajduje się na liście KRD?

Banki mają swoje zasady udzielania kredytów, które opierają się głównie na wiarygodności klienta. Firmy również obowiązuje wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową oraz pozytywną historią kredytową w BIK. Jeżeli jeden z tych elementów nie zostaje spełniony, zarówno klient indywidualny, jak i przedsiębiorca nie ma co się starać o kredyt w banku.

Prowadzenie firmy nie jest sprawą prostą, te często odnotowują straty, zalegają z wypłatami, nie radzą sobie na rynku, więc starają się wspomóc kredytami. Czy firma może się starać o kredyt, jeżeli znajduje się na liście KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów? Figurowanie na liście KRD często powoduje odrzucenia wniosku już na starcie starań o kredyt, a nawet jeśli tak nie jest, to z pewnością jest bardzo niekorzystne dla takiej firmy. W bankach firmy pozostające na liście KRD lub innego BIG-u kredytu jednak raczej nie dostaną, ponieważ banki mają obowiązek sprawdzić dokładnie, czy przedsiębiorstwa nie figurują na takich listach. Udzielenie jakiegokolwiek kredytu takiej firmie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. 

Jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się o kredyt do pozabankowych firm pożyczkowych. Problem w tym, że kredyty w takich firmach są zbyt wysoko oprocentowane, a pozostałe koszty również są bardzo wysokie. Prywatne firmy pożyczkowe powinno się omijać szerokim łukiem. Firmy prywatne zajmujące się działalnością pożyczkową (nie wszystkie, ale spora ich część) są jednak w zasadzie jedynymi pożyczkodawcami niebadającymi ani historii kredytowej klienta, ani jego zdolności kredytowej, choć zwykle sprawdzają, czy wnioskodawca nie figuruje na liście BIG-u, np. listy Krajowego Rejestru Długów. Trzeba pamiętać, że nawet prywatne firmy pozabankowe mogą nie udzielić kredytu firmom, jeżeli uznają, że ryzyko jest zbyt duże. Czy zatem oznacza to, że starające się o pożyczenie pieniędzy firmy odnotowane na listach KRD czy BIK jako niesolidni klienci nie mogą liczyć na wsparcie finansowe?

Istnieje możliwość wsparcia finansowego w Internecie. Są to tak zwane pożyczki społecznościowe, możliwe do uzyskania dzięki specjalnym portalom, które pośredniczą w zawieraniu takich umów. Można znaleźć w Internecie osoby, które mają określone nadwyżki finansowe i chcą je zainwestować. Jeżeli strony dogadają się, to na wspólnych warunkach zawierają umowę. Potwierdza to Comperia.pl, która informuje, że pożyczka społecznościowa może przerodzić się we wsparcie inwestycyjne. Pożyczki prywatne i społecznościowe to ciekawe rozwiązanie dla firm, które odnotowane są w KRD. Czasami warto z nich skorzystać.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam