Ile bank pożyczy firmie w kredycie na start?

2014-08-20 16:20:57

Rozpoczynającej działalność gospodarczą firmie potrzebne jest wsparcie finansowe. O takie wsparcie początkujący przedsiębiorcy mogą starać się w bankach. Na ile może liczyć przedsiębiorca starający się o kredyt na start?

Banki bardzo różnie podchodzą do kredytowania firm rozpoczynających działalność. Większość banków preferuje pewien staż takiej firmy, najczęściej jest to 6–12 miesięcy. O wiele mniej banków ma w swojej ofercie kredyty na start, czyli bez żadnego stażu; wymienia się tu takie banki jak Idea Bank oraz FM Bank. Warto przeanalizować oferty tych banków.

Oferta Idea Banku dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność gospodarczą jest dość bogata. Ciekawy przykład taniej pożyczki dla przedsiębiorców to Kredyt na Start + Rok bez ZUS. Dla każdej firmy start jest bardzo ważny. Przedsiębiorstwo musi wtedy ponieść szczególne wydatki, np. składki na ZUS, które mocno obciążają budżet firmy. Idea Bank nie dość, że pożycza firmie pieniądze na start we własny biznes, to jeszcze przez pierwsze 12 miesięcy spłaca firmie ZUS-owskie składki. Warto wymienić najważniejsze zalety tego kredytu. Po pierwsze jest to kredyt dla zupełnie nowych firm, a bank nie wymaga żadnego stażu, po drugie kwota kredytu może sięgać nawet 350 tys. zł, a okres spłaty kredytu to aż 10 lat. Po trzecie jest to kredyt bez opłaty składek ZUS. Jeżeli chodzi o oprocentowanie takiej pożyczki, to jest ono ustalane indywidualnie na podstawie możliwości finansowych firmy. Idea Bank ma również w swojej ofercie Kredyt ze Wsparciem Unijnym, ale o szczegóły tego kredytu najlepiej pytać w oddziałach tego banku.

Ciekawą ofertę dla początkujących przedsiębiorców ma Fm Bank, który proponuje dopiero rozpoczynającym działalność Kredyt na Start. Wiele banków warunkuje uzyskanie kredytu dla nowych firm stażem. W Fm Banku, jeżeli firma działa na rynku od ponad 12 miesięcy, kredytu takiego nie dostanie. Kredyt na Start jest przeznaczony dla firm raczkujących. Najmniej można pożyczyć w Fm Banku 3 tys. zł, można też pożyczyć 80 tys. zł w ramach gwarancji Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i aż 100 tys. w ramach programu Jeremie. Za Kredyt na Start trzeba zapłacić, na początek prowizję od 3 do 5 proc. Dużym utrudnieniem jest jednak liczba dokumentów, jakie należy zgromadzić w celu uzyskania kredytu.

Warto też zainteresować się ofertą BZ WBK, który proponuje firmom na ich rozwój Ekspresowy Kredyt Biznesowy, a także ofertami tych banków, które oferują finansowe wsparcie firmom dopiero rozpoczynającym swoją działalność.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam