Płacąc kartą, zwiększasz szansę na kredyt

2014-08-22 14:28:30

Przedsiębiorcy korzystający z płatności kartą debetową do konta bankowego mogą liczyć na uzyskanie kredytu w łatwiejszy sposób.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą posiadającym rachunek bankowy i często wykonujesz transakcje z pomocą wydanej do niego karty, to tym samym zwiększasz swoje szanse na otrzymanie kredytu w ramach uproszczonej procedury kredytowej.

Polskie przepisy określają, że przedsiębiorstwa mają obowiązek realizowania transakcji w formie bezgotówkowej, jeśli te przekraczają sumę 15 tys. euro. Ta suma może jednak szybko zostać obniżona, o czym świadczą propozycje Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Ta koalicja działa pod patronatem NBP i stworzyła specjalny Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020. Według tego Program obowiązkowy limit znacząco by się obniżył i zaczynał od 1000 euro. Jakie są motywacje takiej obniżki limitu? Najważniejszą jest chęć ograniczenia szarej strefy poprzez zwiększenie wolumenu transakcji bezgotówkowych.

Z perspektywy przedsiębiorstwa rozliczanie się w formie bezgotówkowej to czynnik, który zwiększa możliwość uzyskania kredytu bankowego. Rachunek firmowy to najlepsze źródło informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dlatego tam zawarte dane stanowią podstawę do oceny zdolności kredytowej dla banku. Jeśli rozliczamy się gotówkowo w szerokim zakresie, to takie dochody nie zostaną przez bank zidentyfikowane i tym samym nie będę stanowić części podstawy do obliczania zdolności kredytowej.

Korzystając z rozliczeń bezgotówkowych, dajemy sobie znacznie większą szansę na uzyskanie kredytu przez Internet czy w oparciu o uproszczone procedury obowiązujące podczas wnioskowania o kredyt metodą tradycyjną. Tego rodzaju kredyty cieszą się zaś coraz większą popularnością, o czym dobrze świadczy przykład Idea Banku, który posiada platformę kredytów online. Korzysta z niej już 40 tys. przedsiębiorców. Platforma Idea Banku to bardzo prosta konstrukcja, która sprawi, że ubieganie się o pożyczkę nie stanowi trudności. Eliminuje ona konieczność dostarczania do banku zaświadczeń. Idea Bank ocenia zdolność kredytową z wykorzystaniem specjalnego algorytmu, który opiera się zwłaszcza na informacjach z naszego rachunku firmowego. W praktyce oznacza to, że im więcej mamy rozliczeń i transakcji bezgotówkowych zaksięgowanych na koncie firmowym, tym bardziej powiększamy nasze szanse na kredyt.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam