Kredyty z gwarancją de minimis skrojone na miarę początkujących firm

2014-10-09 13:00:21

Młodzi przedsiębiorcy często spotykają się z problemami, które utrudniają im zaciągnięcie odpowiedniego kredytu. Rozwiązaniem może być rządowy program gwarancji de minimis.

Początek prowadzenia działalności gospodarczej, a więc nie tylko krótki staż, ale też nieugruntowana pozycja na rynku, to duże przeszkody na drodze po kredyt dla firm. Wymagania względem młodych przedsiębiorców są w wielu przypadkach jasno i dość rygorystycznie określone, a to sprawia, że wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem już na początku musi pogodzić się z porażką. W wielu przypadkach można jednak poradzić sobie z barierą stawianą przez banki, gdyż doskonałym rozwiązaniem problemu jest rządowa gwarancja de minimis.

Kredyt z gwarancją de minimis oznacza zabezpieczenie spłaty długu w określonej jego części. Gwarantem tejże spłaty jest w tym przypadku Bank Gospodarstwa Krajowego, który w razie problemów kredytobiorcy bierze na siebie obowiązek uregulowania jego długów, a następnie ustala z przedsiębiorcą warunki spłaty tej kwoty, jednak już bezpośrednio między sobą (bez udziału banku) i na innych, zazwyczaj korzystniejszych, warunkach.

Ze wsparcia mogą korzystać przedsiębiorcy z sektora MSP, którzy muszą też wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, nie mogą posiadać zadłużeń ani obowiązku zwrotu środków z wcześniej przyznanej pomocy publicznej. Poza wymaganiami, należy zwrócić uwagę na cały szereg korzyści. Kredyty z gwarancją de minimis zwiększają możliwość zdobycia odpowiedniego finansowania działalności przez klientów działających na rynku od niedawna, posiadających krótką historię kredytową lub nieposiadających majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu. Takim zabezpieczeniem jest dla banku gwarancja BGK. Dodatkowo wnioskodawca może liczyć na obniżoną marżę lub prowizję, a także niższe koszty ustanowienia zabezpieczenia.

Dla kredytów obrotowych i inwestycyjnych gwarancja de minimis zabezpiecza maksymalnie 60 proc. kwoty kredytu i nie więcej niż 200 tysięcy euro łącznie przez okres 3 lat (100 tys. EUR dla firm z sektora transportu drogowego towarów). Obecnie ofertę kredytów z gwarancją de minimis znajdziemy w 23 bankach, a ich listę znaleźć można na oficjalnej, rządowej stronie deminimis.gov.pl.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam