Faktoring: nie tylko korzyści, ale i zagrożenia

2014-09-09 09:33:50

Faktoring daje możliwość przedterminowych wpływów gotówki za sprzedaż. Okazuje się, że oprócz ewidentnych korzyści niesie ze sobą również zagrożenia.

Jeśli firma często boryka się z problemem zatorów płatniczych, wynikających z niedotrzymywania terminów spłat zobowiązań przez klientów firmy, można rozważyć współpracę z firmą faktoringową. Faktoring może wyraźnie poprawić kondycję prowadzonego biznesu, trzeba jednak pamiętać, że również i ta forma nie jest wolna od wad.

Plusy faktoringu

Każdy prowadzący działalność gospodarczą wie, że zdarzają się sytuacje, kiedy pilnie potrzebujemy konkretnej kwoty. Na przykład, gdy nadarza się okazja zakupu towaru w bardzo atrakcyjnej cenie. Analiza naszej sytuacji może nam wtedy pokazać, że potrzebną kwotą będziemy dysponować dopiero za jakiś czas - w momencie wpływu płatności za towar, który został sprzedany kontrahentowi (pod warunkiem, że nasz klient rzetelnie dotrzyma wyznaczonego terminu). Przyglądając się ofertom faktoringu może wydawać się, że jest to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Faktycznie, zalety są niewątpliwe i jest ich naprawdę wiele, a dobrze skonstruowana umowa faktoringowa i sprawdzony, profesjonalny faktor może spowodować, że wyżej wymienione problemy już nas nie spotkają.

Minusy faktoringu

Minusów faktoringu jest zdecydowanie mniej, ale nie można o nich całkowicie zapominać. Jednym z nich to koszty, które najczęściej przekraczają wysokość kredytu, a sam faktoring jest zdecydowanie bardziej skomplikowany od kredytu i niesie za sobą zdecydowanie więcej formalności. Firmy faktoringowe często ustalają bardzo wysokie progi wykupu wierzytelności, ponadto nie zajmują się zadłużeniami o krótszych terminach płatności, co eliminuje mniejsze podmioty. Unikają także przejmowania wierzytelności z pełnym ryzykiem ich niewypłacalności, a jeśli już tego się podejmą trzeba się liczyć ze znacznym wzrostem kosztów takiego faktoringu.

Dochodzi do tego jeszcze aspekt ewentualnego "odstraszenia" części klientów z uwagi na współpracę firmy z faktorem, ale przecież rzetelny kontrahent nie powinien się tego obawiać.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam