O zaletach faktoringu dla firm

2014-09-12 08:11:04

Faktoring pomaga firmom zachować płynność finansową, podczas gdy kontrahenci opóźniają się z płatnościami, a napływają kolejne zamówienia, na których realizację potrzeba środków finansowych.

Swobodne podejście wielu przedsiębiorców do realizowania płatności wobec swoich kontrahentów w terminie doprowadza do zatorów płatniczych, które w niektórych branżach przybrały rozmiary uniemożliwiające rozwój firm. Alternatyw dla kredytu obrotowego jest niewiele, ale nie każda firma może skorzystać z usług banku lub nie chce tego robić. Jednym z najciekawszych rozwiązań zwiększających płynność finansową przedsiębiorstw jest faktoring.

Zalety faktoringu

  1. Możliwość skorzystania na początku działalności - faktor, czyli firma faktoringowa, udziela finansowania nie na podstawie zdolności kredytowej faktoranta, a na podstawie analizy jego dłużników, dzięki czemu młode firmy nieposiadające odpowiedniej historii kredytowej mogą skorzystać z faktoringu, jeśli tylko ich klienci przejdą pozytywnie analizę wykonaną przez faktora.
  2. Nie obciąża zdolności kredytowej - wiele firm decyduje się na faktoring jako pozabilansową firmę pozyskania kapitału. Skorzystanie z usług firmy faktoringowej nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy, co jest szczególnie ważne, gdy przedsiębiorstwo ma w planach poważne inwestycje wymagające uzyskania kredytu inwestycyjnego.
  3. Wsparcie w procesie zarządzania należnościami - faktoring to nie tylko usługa finansowa, ale również usługi finansowe, takie jak wywiad gospodarczy oraz windykacja. Korzystając z faktoringu, uzyskujemy kompleksowe wsparcie w zakresie zarządzania należnościami.
  4. Szybki dostęp do gotówki - w zależności od oferty, z której skorzysta nasza firma, dostęp do pieniędzy możemy mieć w zaledwie kilka godzin od wystawienia faktury.
  5. Możliwość przejęcie ryzyka - faktoring z przejęciem ryzyka niewypłacalności jest nieco droższą opcją, ale w przypadku biznesów wysokomarżowych może okazać się dobrym rozwiązaniem. Taka opcja jest dostępna w szczególności dla firm posiadających stabilny portfel klientów i długą historię współpracy z firmą faktoringową.
  6. Badanie wiarygodności kontrahentów - firma faktoringowa posiada bogate doświadczenie w analizowaniu wiarygodności kontrahentów, dzięki czemu możemy uniknąć współpracy z nierzetelną firmą.
Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam