Faktoring lekiem na poprawę płynności finansowej firmy

2014-09-09 15:30:46

Wiele firm nadal nie radzi sobie na rynku gospodarczym, między innymi dlatego, że kontrahenci nie płacą na czas faktur. Czy w związku z tym faktoring może być dla nich lekiem na poprawę płynności finansowej?

Mimo iż niemal wszystkie wskaźniki gospodarcze idą w górę, nadal wiele firm nie może jeszcze stanąć na nogi i nie potrafi utrzymać się na rynku. Z różnych zresztą względów, bowiem nie tylko brak finansowania zewnętrznego jest zmorą przedsiębiorców,  ale również – a może przede wszystkim – niewypłacalność kontrahentów. Niepłacone na czas faktury sprawiają, że wiele firm traci płynność finansową i albo zawiesza swoją działalność, albo bankrutuje, albo też – tak jak to robią coraz częściej niektórzy przedsiębiorcy – sięgają po faktoring, który może okazać się jedyną deską ratunku dla zadłużonych przedsiębiorstw.

Wyjaśnić należy, co to jest faktoring i na jakich zasadach działa. Jeszcze do niedawna faktoring był nowością na rynku finansowym, ale z pewnością już nią nie jest i przedsiębiorcy doskonale wiedzą, co to jest faktoring i na jakich zasadach funkcjonuje. Każdy z przedsiębiorców, a przynajmniej większość z nich, chciałaby mieć uznanie na rynku, a uznanie to zdobywa się poprzez terminowe płatności w bankach oraz u kontrahentów. Ważne są także korzyści podatkowe i nie tylko, bowiem profitów wynikających z terminowego regulowania swoich należności jest wiele. Niestety w wielu przypadkach tak się nie da i to nie ze złej woli przedsiębiorców – takich sytuacji też jest niemało – ale dlatego, że sami nie są terminowo obsłużeni. A jak faktury nie są płacone terminowo, firma może stracić płynność finansową i zbankrutować. Czy jest sposób, aby tej drastycznej sytuacji uniknąć?

Rozwiązaniem wyżej opisanych problemów może być wspomniany faktoring. Faktoring najprościej rzecz ujmując jest usługą polegającą na wykupieniu wierzytelności firmy. Właśnie dzięki faktoringowi przedsiębiorca może wejść w posiadanie środków finansowych tuż po wystawieniu faktury i niezależnie od tego, kiedy jego kontrahent zapłaci. Oczywiście firmę faktoringową trzeba wynagrodzić. Na początek przedsiębiorca dostaje pieniądze od ręki w granicach 80-90 proc. wartości wierzytelności, a po sfinalizowaniu transakcji resztę pomniejszona o prowizję. Kto na rynku finansowym prowadzi usługi faktoringowe? Najczęściej są to wyspecjalizowane firmy, ale też coraz częściej taką usługę mają w swojej ofercie również banki. Faktoring to dobry sposób na realizację planów finansowych firmy, ale też skuteczny sposób na uniknięcie problemów związanych z utratą płynności finansowej.

Przedsiębiorcy często dopytują,  jak szybko mogą mieć pieniądze na koncie jeżeli skorzystają z faktoringu? Różnie z tym bywa w różnych firmach faktoringowych i bankach, dlatego przed podjęciem decyzji należy o czas spłynięcia na konto gotówki dopytać. Może na przykład być to pół godziny, jak deklaruje to Idea Bank, lub dwie godziny, jak obiecuje BGŻ. Są to już ustalenia pomiędzy firma faktoringową a przedsiębiorcą i takie ustalenia dotyczą również prowizji za tę usługę.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam